Европарламент

Искра Михайлова: Без дълбоки и смислени реформи в България няма как да отговорим нито на нуждите на гражданите, нито на европейските изисквания за по-чиста околна среда

Евродепутатът от ДПС и заместник-председател на Група „Обнови Европа“ Искра Михайлова коментира кризата с вноса на боклук в България, като член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика и бивш министър на околната среда. „Още преди години, България имаше голям проблем със собствения си отпадък - нито ни достигаха силите да преработваме чужд отпадък, нито са ни търсили за това. Според новите изисквания на ЕС страните членки трябва да депонират много по-малко количество отпадък. Оттам идва проблемът в много държави в ЕС, за които е по - евтино да се транспортира отпадък, отколкото да се инвестира в модерни съоръжения за преработка. Очевидно обаче, решението за приемане на отпадъци в България е било взето, защото български фирми са декларирали, че могат да обработват отпадък. А може ли наистина да се поеме този капацитет - категорично не - като гледаме планините от отпадъци, които се трупат в страната ни. Казвайки това трябва да отчетем, че и в България има и компании, които разполагат с нужните съоръжения и технологии за преработка на отпадъци. Те имат пълното право да се възползват от действащите в ЕС регулации за трансгранично транспортиране и преработка на отпадъци.“ 

По линията на Европейския Зелен пакт, който е един от приоритетните оси за законодателни предложения на Европейската Комисия през този мандат се предвижда да се приеме законодателство, включително със заложени цели, и мерки за справяне с прекомерното опаковане и генериране на отпадъци. Комисията обмисля и законодателни мерки за задължителна рециклируемост например на опаковки, автомобили, строителни материали, батерии. Обсъжда се и модел на ЕС за разделно събиране на отпадъци, като ще бъдат преразгледани и правилата за износ и транспорт на боклук.

„Преди години имаше проблем с боклука в Италия и цели влакови композиции отпадъци се транспортираха в Германия, но гражданите почти не разбраха. Нито имаше замърсяване на околната среда, нито вредни емисии. Просто там има нужните съоръжения. Опасявам се, че сме напълно неподготвени за необходимия преход към по-зелена икономика, нещо, което Движението за права и свободи изтъква още от преди европейските избори и представянето на приоритетния за Европейската Комисия „Европейски зелен пакт“. Ако в България няма политическа воля, за да се осъществят крайно наложителни, дълбоки реформи, ако не бъдат направени нужните промени, няма как да се отговори нито на адекватните искания на гражданите за по-чист въздух, по-чиста храна, чиста среда, нито могат да се намерят решения, които да съответстват на новите европейски изисквания. “, допълни българския евродепутат.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност