Интервюта

Халил Летифов: Иво Прокопиев да се яви на избори, да бъде избран от българските граждани, да седне на първия ред в парламента, за да можем да разговаряме директно с премиера в сянка

"Свалянето на това провалено правителство беше задължителна антикризисна мярка. То дойде на власт с мантрата за нулева толерантност към корупцията, а видяхме, че при дебатите за вота на недоверие вече бившите партньори в кабинета си отправиха обвинения точно в корупция и задкулисие. Стана ясно, че четирите партии са се събрали в името на властта и нямат никакви общи ценностни допирни точки. Това заяви в интервю за БНР зам.-председателят на ДПС и на Парламентарната група на Движението Халил Летифов.

Това беше логичният край на една власт, която се провали. Провалът обаче е за сметка на българските граждани, на бизнеса, на доверието в институциите, подчерта Летифов. И изтъкна: „Част от греха на това правителство бе засилването на разделението в обществото. Те усилиха и кризите, които вече бяха заварили.”.

Халил Летифов каза, че е скептичен към възможността в това Народно събрание да бъде излъчено ново правителство.

"Какво би родило това Народно събрание при липсата на диалог? Не може никой с никого да не си говори и да твърдим, че може да се роди стабилно управление, което да се справи с кризите. Без диалог няма как да се решат кризите. Сегашните управляващи правят същото като ГЕРБ и ВМРО, дори повече".

На въпроса дали може да бъде съставено програмно правителство зам.-председателят на ДПС отговори: „Това може да стане само при по-широка подкрепа и възстановен диалог. Необходимостта не толкова от програмно, колкото от експертно правителство съществува предвид кризите и необходимостта от спешни реформи, които трябва да се направят. Но съм скептичен съм, че в това Народно събрание може да се намери мнозинство за подобен подход.”.

В предаването "Неделя 150" Летифов допълни, че изборите не са плашило, а изход.

"Плашилото на изборите не бива да се размахва. Суверенът решава резултатът от изборите и кой как ще бъде подреден”, каза народният представител.

Самочувствието, че политиката започва от днес и от нас, го гледаме не за първи път в българската политика. Логичният край на тези типове поведение е един и същ – провал. Този провал се плаща от гражданите, бизнеса и институциите, но и от политическата партии. Надяваме се, че някои ще си научат уроците, че противопоставянето не води до нищо добро, категоричен бе Халил Летифов.

Той цитира думите на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, че на България ѝ е нужно хомогенно ценностно евроатлантическо мнозинство, което да се обединява от евроатлантическия път на страната ни. Нуждаем се от ускорено икономическо развитие. Растежът на страните от ЕС е много по-висок от нас, подчерта депутатът.

"Ще ми се Иво Прокопиев, менторът на ПП, да се яви на избори, да бъде избран от българските граждани и да седне на първия ред в Народното събрание, за да можем да си говорим директно с него, а не с неговите проксита. Ще започне нормален диалог, защото ще водим разговора с премиера в сянка. Управляващите обаче не отварят тази тема - за кръга "Капитал" и за задкулисието, за тях тя не съществува. Въпросът е да отклонят фокуса от управляващите върху опозицията. Не може греховете на управляващите да се носят от опозицията. Разбирам уплахата им и плашилото, което се опитват да развяват за пореден път в лицето на г-н Пеевски", коментира Халил Летифов в отговор на въпрос.

Внушенията са едно, но писмените отговори, които управляващите ни дадоха съвсем различно нещо. Добре е да се запознаят с това, което са подписали. Потърсихме факти и доказателства за нарушения на г-н Пеевски и получихме опровергаване от тях самите  с документи, припомни зам.-председателят на ДПС.

Летифов съобщи, че ДПС е направило своите предложения в актуализацията на бюджета: "Ще се стремим да намерим консенсус около предложенията, които според нас са необходими. Ще се опитаме да участваме в градивен дебат за съразмерна помощ в тези кризисни времена".

По темата Северна Македония зам.-председателят на ДПС припомни, че решението на парламента за подкрепа на френския план бе прието благодарение на Движението. След като премиерът Кирил Петков се скри в Брюксел, ДПС внесе предложението. Министерски съвет и премиера имат функции по Конституцията и не може да бягат от отговорността за външната политика на България, пращайки предложение във външната комисия на НС, каза Летифов.

След предложението което направихме се включиха и останалите политически сили. Може ли да има други допирни точки по ценностни евроатлантически въпроси – да, по принцип може, но виждаме страхливост и разрушен диалог. И резултатът е този, който виждаме в момента - парламент и управляващи в насипно състояние, обобщи Халил Летифов.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност