Интервюта

"Соколчетата" на ДПС се отглеждат за върховете на политиката, но и за ударен отряд

Стипендиантската програма на движението напълни преди години банката му с кадри. На младежите се крепи и системата САС, която носи гласовете на избори


Една-единствена партия в България си отглежда сама следващото поколение.
За разлика от останалите "по-големи" формации, които разчитат на хора, намерили сами пътя към структурите, ДПС вече 30 г. упорито издирва перспективни млади хора, образова ги и ги изстрелва към върховете на политиката. И докато растат тези "соколчета" (според партийния фолклор), се запознават и с тежката и небляскава страна на политиката - "тролски" акции срещу политически противници, защита с масовки на партийния интерес, работа избирател по избирател, за да е сигурна партията, че ще има точно определен брой гласове, когато му дойде времето.


Младежкото ДПС има 23 хиляди членове и е най-голямата "младша" партийна структура в страната. Основана е цели 8 години след създаването на ДПС през 1990 г. Дотогава към движението има отделни студентски структури, но група младежи решава да ги обедини. И успяват за по-малко от година. Така през 1998 г. в Шумен се учредява Младежкото ДПС, а

първи негов лидер става МустаФа Карадайъ сегашният председател на партията.

Карадайъ е само един от примерите как ДПС отглежда кадри за голямата политика.
Години наред, преди България да влезе в Европейския съюз, движението попълваше кадровата си банка чрез програмата си за изпращане на студенти в престижни университети в Турция. Тогавашният председател

Ахмед Доган сам спонсорира перспективни младежи

Годишно се подбираха между 60 и 100 студенти. Постепенно перспективни кадри се изпращат и в Западна Европа - като близнаците Четин и Метин Казак, с които Доган се запознава още като ученици в Търговище и лично съдейства двамата за получат стипендии за Бургуендския университет в Дижон, където завършват международно право. Първият бе 4 мандата народен представител тук, вторият - евродепутат.

С приоритет за обучението в чужбина се избираха деца отличници, както и такива от семейства с малки финансови възможности или сираци. Идеята бе те да получат добро образование навън и да се върнат и да го приложат в България= В програмата

никога не е стояло условието да работят за ДПС,

\нито е имало изискване за специалности, но младите в по-голямата си част остават верни.
Много емблематични за ДПС лица излизат от студентската програма, макар да има и такива, които впоследствие разочароват Доган. Стипендианти са били и бившите шефове на младежкото движение Салиха Емин и Корман Исмаилов. Последният обаче последва Касим Дал, като отцепниците за кратко бяха управляваща партия в коалицията "Реформаторски блок" и ГЕРБ,

Синът на Сокола - Демир Доган, пък се изучи в Солун във филиал на британски университет.
След влизането в ЕС плавно ДПС спира програмата за висше образование в. Турция. Следването в ЕС става достъпно, за българи има стипендии или е напълно безплатно и няма нужда да се държат приравнителни изпити по специалността у нас. Но партията продължава да влага в обучението на кадрите си. А за това се грижи именно младежката организация. В нея

членуват хора на възраст между 18 и 35 г.

Горната граница за членство в организацията се спазва строго. Когато партийците навършат годините, се прехвърлят в основната структура. Това важи и за шефовете на областни, общински или местни организации.


Затова и от лидерския пост на младежите през 2020 г. бе сменен евродепутатът Илхан Кючюк, а мястото му зае дотогавашният зам.-шеф Сезгин Мехмед (интервю с него виж вляво).
Организационно младежката организация преповтаря модела в голямата. Има над 200 структури в цялата страна - областни, общински, а по селата и местни съвети. Всяка една от структурите си има председател.

По правило централното ръководство не се меси на младежите. Поне не много и развитието на организацията им е оставено в техните ръце.
Лидерът на младежкото ДПС е член по право на Централното оперативно бюро на партията, което се явява тясното й ръководство. А много от младежите

намират място в листите за парламент, други са общински съветници.

Младежкото ДПС държи много на това кадрите му да се познават. Между другото не липсват и бракове, сключени по тази линия. Националният им съвет се провежда веднъж годишно. А обученията им са два типа. Едните са т.нар. академии. Те са по 4 дни два пъти годишно - зимна и лятна. На тях могат да присъстват и външни хора. Семинарите пък траят по 3 дни и са за по-малки групи. Лекции за парламентаризма на тях са изнасяли Нигяр Джафер и Четин Казак. Идват и политици от чужбина, които споделят опит.

По места младежите си имат и свои инициативи. През 2019 г. помогнаха на кмета на Кърджали Хасан Азис да боядиса най-дългия въжен мост към с. Лисиците, малко след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разпореди на своите да направят същото. ДПС остави и закачливо послание, като остави небоядисана една ивица, на която изписа „За ГЕРБ".

През 2021 г. младежите организираха и мощен отпор на протеста на „Демократична България" под наслов „масово ходене на плаж" до т.нар. сараи на Доган на Росенец. По данни на движението тогава

в защита на Доган са се явили 5008 души,

голяма част от тях именно от младежката структура. На първа линия, редом до депутатите от движението, застана тогавашният лидер на организацията Илхан Кючюк.
По-рано през пандемията членовете му раздаваха маски и дезинфектанти в големите градове в страната. Много от тях помагаха на по-възрастните да си пазаруват.

На изборите миналата година, когато с въвеждането на задължително гласуване с машини новите партии като ИТН и ДБ се надяваха да ударят електората на ДПС, младите попълнения пък получиха задача от лидера Карадайъ

да покажат на възрастните по селата как да работят с устройствата

Младежкото ДПС е и гръбнакът на желязната схема, която движението прилага, за да пази партийците си по места. Нарича се САС - съкращение от „Секционни анализи и стратегии". За нея „24 часа" разказа още през 2007 г., когато почетният председател на ДПС Ахмед Доган все още бе в активната политика и като лидер обикаляше страната по време на европейските избори.
Формулата е именно негова разработка от 2003 г., като Сокола дори неведнъж се е шегувал, че трябва да я патентова, и се чуди защо и другите партии не я използват.

Схемата не е тайна, но механизмът изисква денонощна работа през цялата година, а не само по избори. Принципът е горе-долу като при пирамидите.
В цялата страна е разгърната мрежа от партийци, които отговарят за избирателите на движението. Към всеки отговорник са зачислени най-много 1000 души. В смесените секции за един партиец има по-малко хора. Отговорникът контактува с квартални лидери и поне с един човек от семейство, отделно има и женска мрежа.

Тази желязна схема позволява на движението винаги да знае колко хора ще го подкрепят. Това се постига без нарушаване на закона. Отговорниците имат задачата да говорят с хората и

да им помагат в решаването на всекидневни проблеми

по места - било то чисто квартален като липсата на градинки, проблем с пътя до най-близкия голям град или пък с дървата за огрев.
Иначе МДПС е член и на Европейската либерална младеж - LYMEC, както и на най-голямата Международна младежка либерална формация -IFLRY. През 2017 г. обаче прекъсна членството си в Международния младежки форум. Тогава изпратиха протестно писмо до организацията, защото в нея бе приета ВМРО. Молбите им обаче не бяха чути от ръководството, защото по това време патриотите бяха в управляващата коалиция в страната, а ДПС -опозиция.
Сега се очаква движението отново да се върне в международната структура, след като преди две седмици ръководството на МДПС се срещна с това на форума и обсъждаха заедно ролята на младежите в общините.

(В. 24 часа, 25.05.2022)

Сезгин Мехмед, лидер на Младежкото ДПС: Преодоляването на кризите минава през участието на младите във властта

- Г-н Мехмед, как се поддържа такава голяма младежка организация?
- Този въпрос няма еднозначен отговор. В младежката организация трябва да се търси баланс между интереса на младите - от забавлението до сериозните политически процеси. В партията винаги поддържаме високи нива на комуникация и никога не забравяме, че на първо място сме хора.
- Имат ли интерес младите към политиката?
- За съжаление, тя не е привлекателна за тях. Причините са няколко. Политиката у нас се приема за мръсна дума. Влиянието на медиите върху този имидж също е огромно. Освен това тя не може да отговори на исканията на младите решенията се вземат и прилагат бавно, а те очакват всичко да се случи много бързо.
- Срещате се с много от вашите членове, какво ви споделят, какво искат?
- На първо място те винаги поставят възможността си за реализация, но напоследък тя минава на второ, дори трето място, защото все по-често търсят сигурност. Те искат бъдещето им и това на поколенията им да бъде сигурно, в т.ч. влиза и реализацията, но и достъпът до качествено здравеопазване и образование.
Младите искат да участват в процесите на формиране на мнения, но според мен те трябва да участват във вземането на решения и контрола върху тях. Преодоляването на политическите кризи може да се случи тогава и само тогава, когато в процеса участват младежките организации на системните партии. Неведнъж съм казвал, че с голяма надежда очаквахме новите политически проекти, в които ще се включат младите и ще забравим противопоставянето. Но за съжаление, диалогът днес липсва.
- ДПС влага много в подготовката на своите кадри. Учите се от по-опитните в партията. Така ли се става добър политик?
- Със сигурност пътят е този. Това е единственият начин да се предаде наученото. Принципът на приемственост и предаване на щафетата е основен за нас. Например в парламентарната ни група има 50% опитни колеги и още толкова млади. Сега се учим, за да може по-късно и ние да предадем опита си. Така е и в областните, и в общинските съвети. Затова ДПС е толкова устойчиво. Бъдещето принадлежи на младите, но и нищо не се дава на никого наготово. Нашият почетен председател г-н Доган обича да казва: "Аз съм адвокат на младите. По-голяма помощ от това не знам дали може да съществува."

(В. 24 часа, 25.05.2022)

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност