Изказване на Йордан Цонев от името на ПГ на ДПС по повод Курбан Байрам

Уважаеми колеги, днес мюсюлманите в България и по света празнуват един от най-големите мюсюлмански празници – Курбан Байрам. От името на Парламентарната група на Движението за права и свободи поздравявам всички мюсюлмани в България.

Курбан Байрам е празник на опрощението, празник на милосърдието, празник на укрепване не вярата. Милосърдието към ближния, милосърдието към себеподобния, взаимопомощта, особено ценни в днешните трудни и сложни времена. Прошката – на днешния ден мюсюлманите искат прошка от по-възрастните, от родителите си, от дядовците, от бабите си, така както ние християните искаме прошка преди Великия пост.

Пожелавам от името на Парламентарната група на всички мюсюлмани в България – здраве в семейството, да бъдат здрави самите те. Пожелавам им успехи, пожелавам им наистина да бъдат стълбове на помощта, на мира, на стабилността, както винаги са били в нашата обща родина Република България. Да сте живи и здрави и честит празник, скъпи приятели!

Илхан Кючюк: Акцията на Росенец е жалък опит за печелене на дивиденти на една маргинална партия

- Г-н Кючюк, след продължителни преговори в Брюксел страната ни ще получи близо 29 млрд. евро за следващите 7 години. Можехме ли да договорим повече?


- Преди всичко трябва да направим едно много ясно пояснение за тези близо 29 млрд. евро, с които се спекулира. Сумата е индикативна и далеч не означава, че ще я получим. Заключенията на съвета са, че страната ни може да се възползва от финансови средства до 29 млрд. евро, но те са обвързани с редица условности. Такива са: проектни приоритети, осъществяване на реформи (европейски семестър), върховенство на закона и т.н. И тук въпросът не е дали сме можели да договорим повече, защото това е определено по формула за всички държави, а как ще променим икономиката си. Бих искал да гледаме на тези средства като на възможности, а не като на дадености.


- За какви сфери трябва приоритетно да се насочат средствата?


- Виждането на съвета е, че 30% от общите разходи по линия на дългосрочния бюджет на ЕС и фонда за възстановяване от COVID-19 кризата Next Generation EU трябва да бъдат насочени към проекти, свързани с климата и мерки за зелено възстановяване. Новата многогодишна финансова рамка цели да гарантира устойчивост, но и трансформация към политики, ориентирани към бъдещето, които да гарантират дигиталния преход на Европа в бързо развиващия се технологичен свят. Или с други думи, дебатът далеч не се ограничава до "ние ще ви осигурим едни пари, които вие да изхарчите", а напротив. Българското правителство трябва час по-скоро да се захване с разработването на нашите приоритети, които да отговарят на тези цели, ако искаме да получим финансиране.


- Каква е цената на сделката и изравняването на съотношението грантове и заеми в плана за възстановяване на ЕС от пандемията, за което толкова много настояваха от т. нар. "пестелива четворка"?


- Изминалият Европейски съвет бе с историческо значение. Правителствените ръководители на 27-те държави членки успяха да решат тежък политически и икономически въпрос, който е в интерес на европейските граждани. За пръв път ЕС ще мобилизира мощен финансов инструмент от 750 млрд. евро за икономическо възстановяване, като средствата ще бъдат набавени от капиталовите пазари и ще разполага със собствени ресурси. До този политически компромис се стигна изключително трудно след 5-дневни преговори, но представете си какъв щеше да бъде изходът за Европа, ако сделка не беше постигната? Разбира се, всяка страна направи своите отстъпки за този амбициозен бюджет. За нашата политическа група в ЕП "Обнови Европа" е изключително важно, че се гарантира изразходването на тези средства при стриктно съблюдаване на високите демократични стандарти и върховенството на закона в държавите членки.


- Тъй като предстои това да бъде одобрено от ЕП, а всъщност сумата е максимумът, има ли вариант ЕП да направи промени и да получим по-малко?


- Европейският парламент е готов незабавно да започне конструктивни преговори за подобряване на предложението. Това намерение бе изразено и от нас в резолюцията, която гласувахме на извънредната пленарна сесия. В крайна сметка това предложение на съвета за многогодишна финансова рамка е по-малко от това, за което ЕП настояваше. Виждаме например противоречиво предложение за съкращения на здравните и изследователските програми точно в контекста на глобална пандемия. Или предложение за значителни съкращения от 44 на 10 млрд. евро на програми, подпомагащи прехода на зависими от въглерод региони, което е несъвместимо с програмата на ЕС за зелена сделка.


- Какъв е вашият прочит на политическата обстановка в страната в условията на протести и неуспешен вот на недоверие?


- Българските граждани продължават да са изправени пред несигурност в ежедневието си. На страната ни е нужно ускорено икономическо развитие, основано на ясни приоритети. Именно затова ДПС предлага програма, около която да се обединят всички ценностни политически сили. И това нито е желание за власт, нито всички да управляват, а народът да бъде в опозиция. А единственият начин за излизане от тежката икономическа и социална криза, с ясен хоризонт за бъдещето.


- ДПС подкрепи вота на недоверие, но какво не стигна той все пак да мине през НС?


- ДПС подкрепи вота на недоверие срещу правителството, както направи и във всички предходни случаи на този парламент. Позицията ни е категорична и тя е силно подкрепена от нашите международни либерални партньори от самото съставяне на настоящия кабинет. За нас тази коалиция е неприемлива, защото има националистически елементи. Нещо повече, то доказа своята неспособност да реформира обществените системи. Разбира се, не всеки вот на недоверие води до оставка на кабинета, това сме го виждали и друг път.


- Има много критики, че протестите са разнородни, с множество неясни искания, вие виждате ли външна намеса?


- Не ми се иска да вярвам, че външни сили определят пулса на гражданското общество в страната.


- Кое изобщо провокира протестите срещу правителството точно сега? И последствията от пандемията са ли сред причините за избухналото недоволство?


- Без съмнения кризата с COVID-19 поставя пред света големи предизвикателства. Държавите-членки се налага да приемат спешни мерки с цел опазване на здравето на гражданите и предотвратяване на икономическия срив. За това са необходими безпрецедентни усилия и иновативен подход. В България за съжаление такъв подход липсва. Още през 2017 г. ДПС предупреди, че ще се стигне до политическа, парламентарна и конституционна криза, ако продължи противопоставянето между институциите.


- Има ли ресурс това Народно събрание да произведе ново мнозинство?


- Не. Ние не виждаме такъв.


- След няколко поредни акции на Росенец - първо десантът, след това протестът , а преди дни опитът за пикник, как си обяснявате вече от дистанцията на времето тези действия на Христо Иванов? Защо точно сега?


- Целта, разбира се, не беше да се стъпи на плажа, а да се провокира. Не за друго, а защото се задават избори и искат да се качат на "лодката на ДПС" и по този начин да се промъкнат в следващия парламент. Определям всичко това като един жалък опит за печелене на политически дивиденти на една маргинална партия.


- Смятате ли, че може да настъпи влошаване и задълбочаване на икономическата криза през есента?


- Такива са прогнозите на всички анализатори и водещи институти. Все още не знаем каква ще бъде дълбочината на кризата. Нужен ни е план за излизане, който да се основава на ясен хоризонт на развитие.

(в."Монитор"; 29.07.2020г.)

Интервю на д-р Хасан Адемов за в."Телеграф"

- Г-н Адемов, правителството представи мерки за подпомагане на различни групи хора - пенсионери, социално слаби, за бизнеса. Как ги оценявате?


- Развързването на бюджетната кесия точно в този момент на пръв поглед може да се свърже с напрежението, което идва по линия на протестите, но внимателният анализ на това, което се случва, показва, че тези мерки нямат много допирни точки с исканията на протеста. Протестиращите настояват за оставка на правителството и главния прокурор. По-скоро исканията им са разположени в полето на справедливостта и спазването на законовия ред. Социално-икономическите мерки, които се предлагат в момента, са на принципа за всекиго по-нещо, или по друг начин казано, раздаване на калпак без ясно таргетиране на предложените мерки. Липсва и връзка с Плана за възстановяване на Европа, защото все още очакваме Националния план като основа за преговори с Европейската комисия. Закъсняваме с подготовката за получаване на подкрепа по линия на европейската солидарност. Изкуството на подобен тип мерки се състои в намирането на баланс между диференцирания и универсалния подход, нещо, което не виждаме в предложения проект.


- Какво имате предвид?


- На този етап работещите в реалния сектор и тези на минимална работна заплата са извън обхвата на мерките и със сигурност ще бъдат разочаровани! Подбрани като най-пострадали от кризата са предимно служителите в държавната администрация и пуб личния сектор, виждаме увеличение на разходите за персонал в няколко министерства с 30 процента от 1 август, увеличението на стандартите по делегираните от държавата дейности за училищно и детско здравеопазване и здравните кабинети, както и стандартите в социалната сфера, добавките към пенсиите, увеличенията на средствата за субсидии по Наредба 3 на Министерството на здравеопазването, както и увеличение на стойността на здравноосигурителните плащания за медицинска и дентална помощ с 10% и др. Не казвам, че посочените получатели на тази подкрепа не я заслужават, но кризата е повсеместна и очакванията са всички български граждани да получат по нещо като в другите европейски страни.


- Как оценявате мерките за безработицата?


- Има някои мерки, които, меко казано, са доста спорни. Например увеличаването на срока за обезщетение за безработица с три месеца на тези, които са на минимално обезщетение, както и увеличението на размера на обезщетението за безработица от 9 на 12 лева. Това трябва да стане чрез промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване и Кодекса за социално осигуряване. Още по-странно е, че тези мерки се предлагат в по-следната седмица от работата на Народното събрание. Не е ясно дали до края на тази седмица могат да бъдат приети мерките, защото част от тях изискват промяна в законодателството. Например това намаление на ДДС на 9 процента за туроператорите и ДДС на виното и бирата, както и някои други мерки, които са предложени сега. За пореден път сериозни разходи се правят чрез заобикаляне на парламента с постановление на Министерския съвет по предложение на финансовия министър. Ако тези 1,162 млрд. лв. могат да бъдат за сметка на държавния бюджет, трябва да се каже кои от предвидените разходи ще бъдат орязани, защото е наивно да се смята на този етап, че приходите ще бъдат преизпълнени. Всичко това предполага актуализация на държавния бюджет, дори и средствата да са за сметка на фискалния резерв.


- Мярката в размер на 35 евро за чартърните полети с минимум 100 заети не беше ли идея на ДПС?


- Да, това беше идея на ДПС, която беше подкрепена преди малко повече от месец и сега се появява отново. Не е много ясно дали става дума за онази мярка, или за нова мярка... На следващо място тези 210 лева за почивка в държавни бази по Българското Черноморие, които са за подкрепа на 38 хиляди служители, които работят на предния фронт. Тази мярка отново се повтаря. Тя беше приета преди време в Закона за здравето. Има още неща, които трябва да бъдат уточнени, за да може да очакваме ефект от приложението на тези мерки. Разбирам обяснението на управляващите... все пак трябваше да се направи анализ на това, което е направено от месец март досега. Но времето тече, вирусът не се предава, очевидно ще се наложи удължаване на извънредната епидемична обстановка, за да може да се приложат тези мерки. Очакваме ефекта от тези мерки,за да видим резултата, защото очевидно голяма част от тези мерки ще продължат до Нова година, вероятно и след това.


- Правителството предлага подкрепа и за пенсионерите. Адекватна ли е тя, или е закъсняла?


- Тази мярка е насочена към това да се подобри потреблението като един от елементите за растеж на икономиката. Защото очевидно тези 318.3 милиона ще отидат за потребление, което е глътка въздух за ръста на икономиката. Очевидно пенсионерите с тези 150 лева ще си купят не вносни стоки, а предимно български стоки, храна и лекарства. Това е мярка, която е доста закъсняла. Тя трябваше да бъде приложена още в началото, защото това са хора, които изпитват най-големи затруднения. Важно е да се отбележи, че парите, които идват от работещите в Европа синове, дъщери и внуци, секнаха, тъй като и в Европа има икономически проблеми. Така или иначе това е добре дошло за всеки един пенсионер. 50 лева на месец... има хора, за които това е сериозна сума.


- А достатъчна ли е подкрепата, която получават медицинските работници на първа линия?


- На практика те продължават мярката, която беше приета. За целта са предвидени 67 милиона лв. чрез преразпределение на пари от оперативните програми. Продължава мярката за хиляда лева допълнително за медиците, които работят на първа линия. Има и мерки, които са изключително странни, те можеха да бъдат изпълнени извън рамките на тези социално-икономически мерки. Например увеличаването на разходните стандарти за медицинския персонал в детските градини и училищата. Това са неща, които са предлагани от синдикатите при всяка една бюджетна процедура. Със сигурност буди недоумение и фактът, че липсват по-голяма част от мерките, договорени преди време със социалните партньори. Много вероятно е част от мерките да са приети под натиска на коалиционните партньори, които използват тази кризисна ситуация да рекетират ГЕРБ и да търсят през държавния бюджет реализация на теснопартийни политически дивиденти!


- Според вас трябва ли да се затегнат противоепидемичните мерки, или да се запазят в настоящия вид?


- Трябва да се търси онзи тънък баланс между противоепидемичните мерки и социално-икономическите такива. Очевидно е, че сега се набляга на социално-икономическите мерки. Но затягането оттук нататък много трудно може да бъде върнато в онзи обем, който беше в началото на епидемията. Очевидно е, че хората се опитват да живеят с този вирус. Най-важното и сега е тези противоепидемични мерки да се спазват - тези прословути 3 Д-та - дисциплина, дистанция, дезинфекция, и, естествено, носенето на маски в затворени помещения, за да може да бъде ограничено разпространението на вируса.


- Подценяват ли хората опасността от КОВИД-19? Вие прекарахте този вирус?


- Със сигурност при една немалка част има такова подценяване. Резултатите от една анкета показаха, че близо 1млн. и 200 хил. твърдят, че такова заболяване няма и това е изключително тревожен факт.
По-скоро заживяхме с мисълта, че всичко е преодоляно, че всичко може да се случи по начина, който беше преди коронавирусната инфекция. Явно е, че се заблуждаваме, като мислим, че можем да живеем по начина, по който сме живели преди. Очевидно е, че трябва да има друг тип поведение. Коронавирусът, неговата агресия и разпространение не са променени. Променено е нашето поведение, има неглижиране на някои опасности. Така че търсенето на баланса между тези мерки може да доведе до успех, за да не говорим за ситуация на връщане на по-строгите мерки.


- Как коментирате протестите? Това ли е начинът да се търсят промени, имаше и сериозни провокации.


- Нашата парламентарна група сме наясно с причините за тези протести. Ние стоим настрани от това агресивно противопоставяне между институциите, отказваме да бъдем въвлечени в това блато, в което се намират. По правило в критични за държавата ситуации, каквато е безспорно сегашната криза, винаги се търси начин ДПС да бъде превърнато в универсалния виновник. Много политически проекти са получили легитимация именно на базата на анти-ДПС говорене. Но тези времена отдавна са в миналото. ДПС стои стабилно и здраво на позиции, свързани със запазване на държавността и евроатлантическите ценности. Опитът за поредно сатанизиране на ДПС няма как да успее, защото този номер вече е делигитимиран. Всички, които се опитват да правят политика, качени на клона на противопоставянето и деструктивното поведение, за сметка и на гърба ДПС, няма как да жънат политически успехи, както е било досега.

(в."Телеграф"; 29.07.2020г.)

ДПС ще гласува против промените в правителството

ДПС ще гласува против рокадите в изпълнителната власт, заяви пред БНР депутатът от движението Нигяр Джафер.

Тя напълно отхвърли първоначалните мотиви на премиера за отстраняване на министрите Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов заради внушенията за зависимости на тримата от ДПС и Делян Пеевски:

„ДПС няма да подкрепи предложените промени, така както не подкрепи предложените предходни такива. Припомням само, заради внушенията, че ДПС от самото начало се обяви против конструкцията, против философията на този кабинет и затова винаги сме гласували „против“, отбеляза Джафер.

По повод първоначалните мотиви за министерските оставки – „внушения за зависимости на Горанов, Маринов и Караниколов от ДПС и Делян Пеевски“ тя заяви:

„Внушенията на принципа Христо или една жена каза са просто фалшиви новини и опит за привличане на общественото внимание към хора и политици, които нямат друг начин да се върнат в полезрението на обществото“.

(БНР, 24.07.2020)

Делегацията на ДПС в Европейския парламент подкрепи исканията за по-амбициозен бюджет на ЕС и обвързването му с върховенството на закона

В рамките на извънредно свикано пленарно заседание, Европейският парламент гласува резолюция, отразяваща позицията на институцията по постигнатото в рамките на Съвета съгласие между държавите-членки за дългогодишния бюджет на ЕС и плана за възстановяване на европейската икономика.

Евродепутатите от Движението за права и свободи – Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева – Вели гласуваха в подкрепа на резолюция, отразяваща позицията на ЕП спрямо постигнатото през изминалата седмица в рамките на Европейския съвет споразумение за многогодишната финансова рамка и фонд за възстановяване на ЕС.

Гласуваната от ЕП резолюция оценява положително постигнатото в рамките на Съвета споразумение по отношение на фонда за възстановяване като инструмент, който да даде тласък на европейската икономика, като същевременно настоява за повече амбиция по отношение на предоставянето на нови собствени ресурси на бюджета на ЕС и повече смелост при финансирането на хоризонтални програми на ЕС в общ интерес, в сферата на здравето, изследователската дейност, образованието, дигиталната трансформация и иновациите.

Българските евродепутати изтъкнаха, че като част от Група „Обнови Европа“, последователно настояват за инструменти за непосредствено възстановяване и постигане на устойчивост за икономиките и заетостта на европейците, но и за смел подход спрямо екологичния и дигиталния преход, при пълно спазване на принципите на правовата държава от всички страни-членки на ЕС.

Евродепутатите на Движението за права и свободи отчетоха като положително виждането на Съвета 30% от общите разходи по линия на дългосрочния бюджет на ЕС и инструмента за възстановяване Next Generation EU да бъдат насочени към проекти, свързани с климата и мерки за зелено възстановяване, като посочиха, че новата многогодишна рамка трябва да гарантира устойчивост, но и трансформация към политики, ориентирани към бъдещето. В допълнение те подчертаха и че новият европейски бюджет и безпрецедентното участие на ЕС на капиталовите пазари подсилват ролята на Съюза като международен и икономически фактор и трябва да бъдат обвързани с условия за разходването на тези средства при съблюдаване на високите демократични стандарти и върховенството на закона в държавите-членки.

Не на последно място, Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева-Вели изтъкнаха необходимостта от адекватни действия за осигуряването на стабилност и непрекъснатост на основните политики на ЕС, но и значимостта на искането на Европейския парламент за смела бюджетна реформа и ролята на институцията в търсенето на компромис за бъдещето на финансовите инструменти след 2020г.

Халил Летифов: На партийки извън парламента им замириса на избори и активираха анти-ДПС реториката

Ходенето на плаж на Росенец беше част от стратегията, за да поосвежат поувехналия си политически рейтинг

* Няма да участваме в упражнението „стани да седна“

* Предупреждавахме не един и два пъти, че войната между институциите няма да доведе до нищо доброq казва в интервю за "Монитор" зам.-председателят на ПГ на ДПС

- Г-н Летифов, изправени сме пред горещо политическо лято. Днес пък (бел. ред. - понеделник) вътре в Народното събрание имаше дебати по поредния вот на недоверие към кабинета, а отвън наблюдавахме протести. Какъв е вашият прочит на политическата обстановка?

- Вотът на недоверие е пети пореден за кабинета „Борисов 3“. Вносителите и мнозинството изразиха своите аргументи и становища. Но трябва да изтъкнем и че вотът на тема „Корупция“ е втори за това правителство. От Движението за права и свободи участвахме в предходния по отношение на корупцията, тогава със собствени мотиви. Досега сме подкрепяли всеки вот на недоверие срещу правителството. Това ще направим и сега на гласуването.

- Някои определиха дебатите по този вот като рекордно кратки. Има ли такова нещо?
- Не бих казал, причината е в ограничението на времето за изказвания на парламентарните групи. Така че има регламент, който определя времето за изказвания. Вносителите и мнозинството изчерпаха доводите си, така че изказванията не може да бъдат безкрайни.

- Олекнаха ли обаче тези мотиви, според управляващите няма нищо ново в тях? Дори им замириса на „тежък дубайски парфюм“.

- Наистина мотивите на вносителите не се различават много от предишните, но в парламентарната демокрация това е един от инструментите и на опозицията, и на управляващите да изложат своите мотиви. Не виждам някаква драма. Опитът да бъдат политизирани протестите вече според мен е факт. От тук насетне ще наблюдаваме процеса кой ще се опита да насочи енергията от тях и в каква посока.

- Как си обяснявате избухването на протестите точно сега и бяха ли провокирани и от речта на президента?

- През последните три години и половина ние сигнализираме за това, че между институциите трябва да има диалог, който да е в полза на обществото. Предупреждавахме не един и два пъти, че войната между институциите няма да доведе до нищо добро. Предупредихме и че аритметичните мнозинства без ясна програма ще генерират повече напрежение, отколкото да гарантират стабилен мандат в полза на хората. Всъщност всичко, за което предупреждавахме през тези години, вече е факт. Няма особена изненада. Затова винаги сме призовавали за диалог между институциите в интерес на общото, на доверието на гражданите.

- Вярно е, че в протестите се включиха много млади хора със своите искания, но откривате ли и външна намеса? И ако да, до къде може да стигне всичко това?

- Ако трябва да се направи този анализ, той трябва да бъде задълбочен. От една страна да се чуят исканията на младите хора, на тези, които нямат политическа ориентация. От друга - виждаме и много политически формации, които също са на протеста. Според информацията, която бе разпространена, една друга част са мотивирани от други свои убеждения. Така че анализът на протеста трябва да бъде задълбочен и не всичко да се поставя под общ знаменател.

- Казвате, че протестите не са изненадващи. Но заслужава ли си да се провеждат предсрочни избори, при условие че след няколко месеца има редовни?

- Искам още веднъж да заявя, че от Движението за права и свободи в упражнението „стани да седна“ няма да участваме. Многократно настояваме за обща програма за догонващо икономическо развитие на страната. Тя е крайно необходима. Този диалог трябва да съществува и между институциите, и между отделните политически субекти, за да се изградят ясни приоритети за страната. Така да се вижда светлината в бъдещето. Но това, за което настоявахме, не беше направено. Трябва да се управлява с визия, със следването на програми.

- Пандемията ли беше една от причините за избухването на това недоволство?

- Смятам, че пандемията, икономическата криза също дадоха своя принос. Това не бива да се подценява, защото е в световен мащаб. България също е засегната - чисто от медицинска гледна точка, но и от икономическия ефект от това.

- Опасявате ли се от влошаване на обстановката през есенно-зимния сезон и задълбочаване на кризата в икономически план?

- В световен мащаб се отчита намаление на икономическото развитие с 8-9 процентни пункта. Не мисля, че България ще остане изолирана от този икономически процес. Така че е необходимо да има адекватни действия и секторен анализ, който трябва да се направи в краткосрочен и дългосрочен план в най-засегнатите сфери - туризъм, транспорт, услугите като цяло. Това са действия, които трябва да се предприемат.

- В този ред на мисли видяхте, че се проведе много тежък Съвет на лидерите от ЕС във връзка с разпределяне на финансирането за пандемията. Какъв е прочитът ви?

- Тази заявка като че ли беше дадена. Нашите евродепутати от листата на ДПС многократно даваха сигнали, че разговорът ще е тежък и че са нужни общи усилия на избраниците в Европейския парламент, за да се защити и договори една добра финансова рамка за страната ни. Но разговорите определено са трудни и ще е нужна експертна работа, но и политическа воля, за да се стигне до благоприятен резултат за страната ни.

- Какви са прогнозите ви за това горещо лято и от къде минава пътят за успокояване на обстановката?

- Не бих искал да давам прогноза на този етап, защото процесите са динамични. Както казахте, лятото е горещо, но мнозинството има отговорността да вземе своите трудни решения, за да се търси изход от създалата се ситуация. На практика нашите предположения, че всъщност липсата на комуникация, езикът на омразата през всички тези години и че войната между институциите ще доведат до политическа и конституционна криза, вече са факт.

- Как си обяснявате обаче една друга провокация - случилото се на парк Росенец и действията на Христо Иванов? Защо стана точно сега?

- Според мен на някои политически партийки, които са извън парламента, им замириса на избори и активираха анти-ДПС реториката. Ходенето на плаж на Росенец беше всъщност част от тази стратегия за възбуждането и сатанизирането отново на ДПС, на г-н Доган, на г-н Пеевски, за да поосвежат своя поувехнал политически рейтинг и отново да седнат на масата на властта. Това беше една провокация с цел противопоставяне и политически пиар.

- Но защо точно с анти-ДПС реторика?
- Тук трябва да отговорят те, но според мен целта е да се случи отново кабинетът „Борисов 2“, където тази група бяха доста добре представени в изпълнителната власт.

- Виждате ли обаче алтернатива на сегашното управление, като погледнете политическата карта на този етап?
- Алтернатива ще бъде зададена евентуално след изборите. В това Народно събрание разпределението на силите са ясни. Евентуална алтернатива след изборите, когато и да са те, ще се търси, след като вече народът е казал своята дума.

("Монитор"; 21.07.2020г.)

Д-р Нигяр Джафер: ДПС ще гласува „за“ вота на недоверие към кабинета

„ДПС ще гласува „за“ вота на недоверие към кабинета. Ще гласуваме „за“ не само този път, така гласувахме и на предходните четири, защото сме опозиция. Нашата позиция е принципна. Ако „Воля“ и независимите депутати гласуват „За“, това правителство ще падне. Това дали ще се случи, зависи точно от тях“, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Нигяр Джафер, депутат от ДПС и заместник-председател на Народното събрание. 

Тя отрече решението на ДПС да гласува „за“ вота на недоверие да е свързано с поисканата от Бойко Борисов оставка на тримата министри – Владислав Горанов, Емил Караниколов и Младен Маринов.

Според нея добър вариант е правителство, което е обединено около обща програма за ускорено догонващо развитие, с ясни приоритети, които да се следват. Нигяр Джафер не изключи то да се сформира в рамките на този Парламент, но е малко вероятно.

„И това е вариант. Друг е въпроса дали е реалистичен. Теоретически е възможно, малко вероятно ми се струва да се реализа такъв вариант“, каза още Джафер.

Цялото интервю с Нигяр Джафер можете да чуете ТУК.

(БНР; 20.07.2020г.)

Ерджан Ебатин: Бизнесът на Делян Пеевски не зависи от правителствата, защото не ползва държавен ресурс

Бизнесът на Делян Пеевски не зависи от правителството, тъй като не използва обществени ресурси. Той зависи от модела на обществото и независимо от това кой е на власт, той винаги ще бъде успешен бизнесмен, защото в свободните общества хората, които имат бизнес нюх, просперират. Това обясни депутатът от ДПС Ерджан Ебатин. 

Вижте какво каза още той пред Агенция "Монитор":

- Г-н Ебатин, как ще гласува групата на ДПС на вота на недоверие?

- Депутатите от ДПС категорично ще гласуваме против правителството, както и досега.

- В интервю по BTV по-рано сутринта казахте, че колегата ви – депутатът от ДПС Делян Пеевски бил успешен бизнесмен и като такъв работел с всички кабинети. Какво имахте предвид, защото вече се появиха интерпретации за политически обвързаности, а се знае, че той не ползва обществени поръчки и еврофондове и това са показвали всичките проверки.

- Няма такова нещо, не съм имал предвид, че има политически обвързаности. Казах, че той има качества да бъде успешен бизнесмен и ще продължи да е такъв, независимо кое правителство е на власт. Защото неговият бизнес не зависи от правителството, тъй като не използва обществени ресурси. Той зависи от модела на обществото и независимо от това кой е на власт, той винаги ще бъде успешен бизнесмен, защото в свободните общества хората, които имат бизнес нюх, просперират. Но неговият бизнес категорично не зависи от правителството. И няма как да бъде атакуван и критикуван заради бизнес нюха си.   

-  Заявихте също, че имал бизнес в Китай. Откъде ви е информацията и имате ли доказателства за това? Защото няма изобщо подобни данни.

- Не, доказателства нямам. Някъде съм го чел и явно съм сгрешил. Сигурно съм станал жертва на фалшива новина и без да искам съм я разпространил.

Каква е прогнозата ви за гласуването на вота на недоверие?

- Вотът няма да мине, но кабинетът няма да оцелее и то поради това, че вече има план за съставяне на нов кабинет. Целта е да се избегне служебен кабинет, излъчен от страна на президента. Много е важно какъв вариант ще предложи управляващата коалиция, защото ако не успеят да намерят точната формула на експертния кабинет, който се чува, че ще предложат, е възможно процесите, развиващите се на улицата, да не се успокоят. Това, което забелязвам е едно много агресивно, но скалъпено по интелигентен начин подклаждане на недоволството на българските граждани.

Подклаждане от чия страна?

- От страна на президента. Виждаме, че по всеки повод търси начин да повдига страстите и емоцията на протестите. Явно има готов служебен кабинет.

-  А само той ли подклажда протестите?

-  Не. Политическото ядро на протестите е съставено от левицата, от левия кръг около президента и „Да, България“. Което е също толкова безпринципна коалиция, колкото е безпринципна коалицията на ГЕРБ с националистите.

(https://www.monitor.bg, 19.07.2020)

Халил Летифов: Анти ДПС реториката излиза винаги преди избори

„Анти ДПС реториката излиза винаги преди избори. Особено от тези, които нямат вяра в политическото си бъдеще. Говоренето срещу ДПС не е нещо ново. На това сме свидетели през последните 30 години“. Това каза пред БНР Халил Летифов от ДПС.

Той подчерта, че има опити да се вменят грехове на ДПС:

„Но ние в това политическо блато не участваме. Ние нямаме министри в този кабинет“.

Летифов заяви, че не вижда нищо изненадващо в позициите на хора, които са били част от ДПС:

„Те затова са били отстранени от партията - заради уронване на престижа ѝ“.

В предаването „Неделя 150“ Халил Летифов допълни:

„Ние твърдяхме, че тази война между институциите и това съставяне на правителството няма да доведат до нищо добро и ще доведат до политическа и конституционна криза. ДПС е опозиция и сега“.

По думите му, за да се направи един пиар ход, са били поставени под заплаха човешки права:

„Опитът да се наруши частната собственост е нарушаване на права“.

Халил Летифов подчерта, че ДПС отново ще подкрепи вота на недоверие към кабинета.

Интервюто с Халил Летифов можете да чуете в звуковия файл от ТУК.

 (БНР. 19.07.2020)

 

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност