Рушен Риза, водач на листата на ДПС в област Ловеч: ДПС винаги надраства партийната си идентичност в името на националния интерес

- Господин Риза, ДПС даде пълен напред още преди началото на кампанията и дори в дебатите показвате превъзходство пред опонентите си - мнението е на анализатори, на политически журналисти... Какво ви изкара от инерцията?


- Вашата оценка може само да ме радва, но ние имахме щастието и късмета да сме обучени от най-подготвения политически лидер в новата ни история. Д-р Доган ни съветваше, че като политици трябва да създаваме новите реалности, а не да вървим след събитията. Националният интерес е бил винаги водещ в действията на ДПС, независимо дали сме в опозиция или в управление. Ето защо кризата в нашата страна, обхванала всички сектори, подсилена от пандемията, може да се реши само с радикални мерки и с нов обществен договор с народа ни. "Превъзходството не е дар, а умение, което изисква практика. Ние не действаме "правилно", защото сме "отлични", всъщност постигаме "превъзходство", като действаме "правилно" Не е моя мисъл, на Платон е, но е точна в случая. "Движението за права и свободи" е партия, която през годините е показала, че може да отстоява националните интереси и залага на експертността във всички сфери - това е едната разлика между нас и останалите. Другата разлика е, че ние не парадираме с това. Историята помни, че когато става дума за националния интерес, ДПС надраства партийната си идентичност и винаги подкрепя политиките в полза на гражданите. В най-новата ни история има много примери за преодоляване на кризи и намиране на благоприятен изход, благодарение на ДПС. Сега отново сме в такава ситуация.


- От ДПС издигнахте мотото за рестарт на държавността - какво означава това на политически език?


Ясно е, че сме на ръба на катастрофа - изгубихме много хора от вируса, раждаемостта е намаляла с 30% само за една година, дано си спестим поне "гладната луканова зима". Показателите на страната също не изглеждат никак добре, 14 години след присъединяването ни към Европейския съюз първи по смъртност, по неграмотност, по ниски заплати и пенсии и т. н. А дългът на страната в края на мандата на Борисов е два пъти по-голям от външния дълг през 89-та. През 2001 г. заварихме 16 млрд. дълг., който в края на мандата беше стопен до 2 млрд. и имаше 8 млрд. фискален резерв - при такава финансова стабилност дойде на власт тогава Борисов. Вече минаваме 20 млрд. лв. дълг, което е колосална глупост, защото парите се дават на парче и се хвърлят в черните дупки на нереформирани сектори. Това е дълг, който не се влива в жива икономика и няма възвръщаемост, както и никаква добавена стойност, а ще го плащат и пра-внуците ни, без да има смисъл, защото в страната на обърканите приоритети, за да си дойде всичко на място, не е достатъчно да променяме правилата на играта, трябва да променим играта, както казваше на времето Ричард Ран.


- Как ще се реши задаващата се икономическа криза вследствие на пандемията? Не може да се живее само на помощи от държавата. Кои са основните икономически козове, които държавата може да задейства срещу бедността?


- За жалост, хората в такава ситуация винаги се оглеждат за поредния месия с вълшебна пръчка? Ние такива нямаме. Но разполагаме с експертиза, с кадри, които разработиха програма, която предлага ускорено и догонващо развитие, основано на зелената икономика, дигитализацията, водородните технологии и създаване на инвестиционна среда.


- Как може да се обърне пирамидата и да се случи децентрализацията, без да имаме фалити на малки кметства? Какво ще бъде влиянието на Зеления пакт на малките населени места?


- Няма съмнение, че ДПС е с найголямо влияние в малките населени места от 30 г. насам, имаме опита и това време ни даде възможност да опознаем в детайли проблематиката. Формулата за нас е децентрализация плюс успешно прилагане на -Зеления пакт с пряката помощ на държавата. Казвам "помощ", като решенията ще се взимат на място, самостоятелно.


- Какво искат от вас хората в Ловеч? Какво им обещавате по време на предизборните срещи?


- Ще върнем доверието на хората в държавата и в институциите й. Ще работим за нормална бизнес среда, генерираща чуждестранни инвестиции, които да се отразят като достойни доходи в джоба на обикновения българин. Не да са притеснени за насъщния си, а да искат чиста храна, чист въздух, чиста вода и чиста зелена енергия, като достойни европейски граждани!


- Как ще се отрази програмата на ДПС Върху живота на отделния човек?


- Първото, което трябва да направим е електронното правителство, за да заработим на качествено нова основа, след това да насърчим инвестициите и частната инициатива чрез данъчни облекчения. Да въведем по-ясни и опростени правила за фондовете от ЕС. Знаете ли как в Германия подкрепиха бизнеса? Всеки собственик получи писмо от държавата, в което му съобщават, че поемат работните заплати на работниците му. Без кандидатстване, без събиране на документи, без чакане, без унижения... Хората трябва да бъдат защитени и по отношение на банковия сектор, частни съдия-изпълнители и колекторски фирми - това е, от което се страхуват най-много в момента, повече от вируса дори.


- Как бихте преподредили държавата? Кои приоритети са важни за "Движението за права и свободи"?


- Позволете ми да Ви поправя - не са важни за "Движението за права и свободи", а са важни за България. Като начало всички партии, които влязат в следващия Парламент, ще трябва да успеят да излязат от тесните си партийни рамки и да оставят на заден план личния си интерес, его и всякакви мераци. Много ми се иска и лидерите на останалите партии да осъзнаят отговорността си и да започнат да се държат като истински държавници с визия за поне десетилетие напред, както смея да твърдя успява да провиди бъдещето почетният ни председател д-р Ахмед Доган. Ако това се случи и успеят да прочетат правилно Програмата на ДПС за ускорено догонващо икономическо развитие, ще имаме шанс. Това не е просто предизборна платформа, а лекарството за излизане от кризата - с акцент върху модернизирането на всички сектори в унисон с IV-та индустриална революция, която вече се случва, ей така докато си говорим с вас. Това означава високи технологии, качествено ново образование, здравеопазване, грижа към възрастните, към семейството, създаване на съвършено нови отрасли, науки и отношения - към всичко, което в момента търпи криза и е във фаза на трансформация. Трансформацията на обществото на всички нива трябва да стане бързо и решително, за да изпреварим икономическото цунами и вместо да ни потопи, да успеем да се качим на вълната.

(в."Труд"; 31.03.2021г.)

Д-р Хасан Адемов: Повече от десет години България се движи без цел и посока, без национални приоритети

През 1989г. България имаше своите приоритети, които с общите усилия на цялото общество и на всички политически партии бяха реализирани – членството в НАТО и ЕС. Това каза д-р Хасан Адемов, водач на листата на ДПС в 8 МИР Добрич, в предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“. Повече от десет години след тези постижения на демокрацията, страната ни се движи без цел и посока, няма национални приоритети. Затова ДПС определя настоящите избори като исторически, посочи Адемов.

„Трудно членството в Банковия съюз и в чакалнята на еврозоната може да бъде определено като национална цел. Затова ние от ДПС смятаме, че след като повече от десет години България се лута в едно абсолютно безвремие, е дошло време за рестарт на държавността. На този етап държавните институции не изпълняват законите и Конституцията на страната. Те се превърнати в един своеобразен придатък на един човек в страната, който от прозореца на джипа решава съдбините на хората в България. Този модел на управление е контрапродуктивен и това го показват редица класации, в които България за съжаление е на последно място. Единственият показател, по който сме на първо място, за съжаление, е показателят по обща смъртност, отбеляза Хасан Адемов.

Водачът на листата на ДПС в 8 МИР Добрич Хасан Адемов посочи, че е необходима нова визия, нова енергия и креативност в поведението, за да можем да се обединим в името на национална цел, която ни води към по-добър жизнен стандарт. Всяка една партия, всяко едно мнозинство има за цел да подобри живота на хората, а през последните години това не се случва, посочи Адемов. В последните десет години, когато управлява ПП ГЕРБ, външният нетен дълг е нараснал с 20 млрд. лв., което означава, че голяма част от политиките са на база на дългово финансиране, а не изработени от икономиката свежи пари, посочи д-р Хасан Адемов.

(радио "Фокус"; 30.03.2021г.)

Райна Иванова, водач на листата на ДПС в 25 МИР-София: ДПС се разграничава от езика на омразата и залага на ясна програма за ускорено развитие на държавата

Само с пълното и ускорено възстановяване на държавата чрез иновативни инструменти, Зелената сделка и дигитализацията България може да бъде развиваща се и просперираща държава. Това каза Райна Иванова, водач на листата на ДПС в 25 МИР София за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“. Според Райна Иванова институциите не функционират качествено и това води до проблеми на всички нива в държавата.

„Институциите не функционират, свидетели сме на война, вместо диалог. От там и проблемите на обществото ни и на гражданите. Не е нормално да има такива отношения между президентската институция и правителството. Не е нормално да няма диалог между различните институции и затова трябва рестарт на тези институции, което ще доведе и до рестарт на държавността и държавата“, посочи тя.

Райна Иванова обясни, че Изпреварващата програма на ДПС е разковничето, за да бъде това, което другите не са, както и че това е причината в един или друг момент всички да искат подкрепата на ДПС.

Кандидат-депутатът Райна Иванова обясни, че ДПС се разграничава от езика на омразата и има ясна програма за ускорено развитие на държавата и това е една от причините всички да искат подкрепата на движението. Тя ще продължи със срещите си с граждани, защото вярва, че проблемите на хората имат решение само, ако бъдат чути и разбрани и вярва в намирането на доброто във всеки човек и във всеки политически субект.

Според Райна Иванова младите трябва да имат реален шанс за развитие в България, а възрастните хора заслужават да живеят в страната си спокойно и призова всички да гласуват, защото само така промяната може да стане факт, а визията за новия път на демократична и развиваща се България е с динамичните и образовани хора от листата на ДПС.

(радио "Фокус"; 29.03.2021г.)

Хатидже Георгиева, водач на листата на ДПС в област Сливен: Посланията ни са активизиране на младежката инициатива и тя да е ориентирана към иновациите и високата добавена стойност

Експертността на едно правителство предполага професионални, изпреварващи и последователни решения в посока развитие на икономика на знанието, на "зелената" икономика, ускоряване на инвестициите и демографската сигурност


- Г-жо Георгиева, в последния парламентарен ден лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ каза, че най-хубавото на този ден е, че ще спре унижението на институциите и популисткото харчене на обществени средства, с които се трупа дълг за сметка на бъдещите поколения. Вие как оценявате изминалия мандат?

- Оценката не е само моя, не е само на Движението за права и свободи, а е на българските граждани. Всъщност все по-рядко се срещат хора, които да са доволни от работата на това правителство и изминалия мандат на парламента. Оказа се, че най-доброто, което то можа да направи, е да даде предпоставки за преминаване от дискусии към действия за решаване на най-наболелите въпроси пред страната ни. Убедена съм, че е време за отговорите им, с които да дойдат и реални промени.

- Какво трябва да се промени в управлението? Как трябва да се рестартира държавата?

- Мога да кажа, че за да има промени, от една страна, е необходимо включване на активните свободни граждани в управлението на страната, а от друга, промените в управлението следва да са такива, че да се усетят от хората и в най-отдалечените населени места. Без това да стане, сами по себе си промените нямат смисъл.Държавата трябва да се рестартира с рестарт на държавността- функциониране съгласно конституцията и законите на страната на държавните органи и институции, в услуга на хората и бизнеса, с диалогично и координирано изпълнение на програма за ускорено икономическо развитие с еднозначни приоритети и взаимен контрол.

- Какво ви питат най-често хората преди изборите? Кои са най-важните акценти в програмата на ДПС за ускорено развитие?

- Хората винаги, не само преди избори, питат за това, което е значимо за тях, а за нас няма маловажни въпроси. Опитваме се да отговаряме на всички искания и молби.Най-важните акценти в Програмата на Движението за права и свободи са свързани с "чистотата" - от природата до управлението, поставени са върху ускорения, догонващ и иновативен икономически растеж, устойчивото "зелено" ориентиране на ключови сектори с потенциал за растеж като фермерство и биоземеделие, енергоспестяващи програми, технологичното обновяване и преобразуване на замърсяващите производства, насърчаването на инвестиции, дигитализацията, образованието, съобразено с нуждите на бизнеса и държавата.

- ДПС има нагласата да участва в експертно правителство. Какви трябва да са приоритетите на едно експертно правителство?

- Изборът на българските граждани ще определи какво ще бъде правителството. Експертността му обаче предполага преди всичко професионални, изпреварващи и последователни решения в посока на развитие на икономика на знанието, на "икономика на нематериалните активи", на "зелена" икономика, ускоряване на инвестициите и демографската сигурност.

- За първи път жена води листата на ДПС в Сливен. Има и много млади хора в листите на ДПС. Какви са посланията на движението към младите хора?

- Посланията ни са активизиране на младежката инициатива, защото всичко, което се прави, е ориентирано към бъдещето, към иновативността и високата добавена стойност. Очевидно е, че като цяло те се отнасят за всички нас: да вършим работата по начини, които променят страната ни и формират бъдещето. Важно е да се осмисли, че стойността ни като хора и професионалисти се определя от нас самите, а не от успехите и провалите на другите. че можем да проявяваме себе си и собствения си потенциал. Конкуренцията следва да се базира на качествата, а не на недостатъците.

- Познавате ли областта, в която сте водач? В колко мандата се цели движението в региона?

- Да, израснала съм в гр. Котел. Майка ми е родом от село Тича. Мои близки и приятели живеят там. През 2016 година участвах в създаването на Местна инициативна група "Котел, Сунгурларе и Върбица", в разработването на Стратегията за Водено от общностите местно развитие за територията и бях член на УС на Сдружението. В този смисъл се чувствам и "водач".Движението за права и свободи цели да спечели доверието на хората. С полученото доверие можем да имаме и втори мандат. Информираният избор на жителите на област Сливен е гарант за развитие и подобряване на качеството им на живот.

- Как виждате мястото на Сливенска област в Програмата за ускорено икономическо развитие на ДПС за страната?

- Сливенска област е една от 28-те области на България и има своето място в Програмата на Движението за права и свободи, което включва във всички свои политики територията на цялата страна. Програмата ни като планов ресурс се ангажира да гарантира ускорено развитие. Принципите й позволяват насочване към специфичните нужди на всяка една област на страната.Анализите показват, че инвестиционната активност в област Сливен е сред най-ниските в страната. Размерът на вътрешните и външните инвестиции също е малък. Областта е и сред тези с най-слаба степен на оползотворяване на европейски средства. Това са сериозни предизвикателства за разрешаване. Прилагането на Програмата ни за ускорено догонващо икономическо развитие е цялостен процес, който се стреми към синергичен ефект.Разбирането ми е, че от нас зависи осигуряване на действието й в областта. На жителите на територията трябва да бъдат представени нейните приоритети и формата, под която е създадена, за да може да функционира. В този аспект е необходимо усъвършенстване и гъвкаво сътрудничество с местните власти и областната администрация за осъществяването на Програмата ни за развитие в Сливенска област.

(в. "24 часа"; 29.03.2021г.)

Велислава Кръстева, водач на листата на ДПС в Плевен: Незабавен рестарт е принципът, по който трябва да се състави следващото управление

Велислава Кръстева, ДПС, кандидат за 45 НС, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита” по “Радио К2” коментира следните теми:


Предизборната кампания в условия на пандемия.


„Г-жо Кръстева, поканихме Ви по редакционен избор, защото вие правите една много съвременна кампания по време на пандемията, социалните мрежи се оказаха много добър терен за вас, така ли е?“, попита водещата Илиана Беновска. Велислава Кръстева отговори, че обича социалните медии, обича да работи в дигитална среда, така че се чувства доста комфортно. Тя продължи, че в Плевен са изградили чудесен екип от млади хора. „Ние не сме професионалисти, но сме екип от млади хора, в това число и аз разбира се, усвоихме терена, опитваме се да превърнем дефектите в ефекти и работим с голямо желание!“, заяви Кръстева.


„Понеже казахте „да превърнем дефектите в ефекти“, виждам, че имате някакъв дефект на дясната ръка, ще ни разкажете за него, но нека да видим в какъв ефект сте го превърнала!“, обясни Беновска и пусна в ефир клип, заснет от самата Кръстева. Велислава Кръстева обясни: „За самото счупване – банален инцидент, паднах! Няма нищо кой знае колко оригинално в това. Малшанс! Подхлъзнах се, паднах, мисля по време на последния сняг, следваше да мислим как продължаваме оттук нататък кампанията, която и без това е достатъчно осакатена от ръста на пандемията, от сериозния риск за здравето на хората, от невъзможността да се срещаме и още повече „яхнах“ социалните медии!“.


„Бюлетина номер 9, това е бюлетината на ДПС. Нека да покажем на нашите зрители и да чуят и нашите слушатели как оригинално Вие свързвате младите, които споменахте, че са около Вас, с по-възрастните, да видим сега 9 думи!“, каза водещата и пусна друг предизборен клип на ДПС, озаглавен „9 начина как да вкараш баба си във фейсбук“. В него млади хора от екипа разговарят със своите баби и дядовци за каузата на ДПС. Тя попита Велислава Кръстева как им е хрумнала идеята. Кръстева отговори, че необичайната ситуация е изисквала и необичайни решения, затова с екипа ѝ са търсили варианти как да включат и възрастните хора в социалните медии. Оказало се е, че противно на предразсъдъците, че възрастните хора не могат да се оправят с фейсбук и комуникацията в дигитална среда, това изобщо не е така. Всеки от екипа на ДПС в Плевен е потърсил около себе си по-възрастни хора, снимали са всеки със собствения си телефон. Велислава Кръстева обясни: „Смешката, която направихме с Васил, той е чудесен млад мъж, той е общински съветник в Плевен, ( Кръсетва пита Васил дали може да ѝ намери някоя баба, а той отговаря, „мога да ти докарам една бързо, но тя е по-млада от теб“), разговорът не е измислен, той е оригинален, възпроизведохме го след това, дядото на Исмаил, той е един възрастен човек, моите уважения към него, един от учредителите на ДПС в Никопол, чудесна връзка между поколенията, много емоционално изживяване за всички нас, което ни дава много хубав заряд на кампанията!“.


Опасността от ниска избирателна активност.


„Дай Боже да има смислов ефект не само вашата кампания, но кампанията да се гласува, защото засега по прогнози на специалисти ще гласуват около 2 милиона избиратели, което би било скандално ниска избирателна активност и дори да се избере 45-то Народно събрание и да се конституира кабинет, това ще стане с ¼ от избирателите, какво мислите?“, попита водещата Илиана Беновска. Велислава Кръстева отговори, че рискът от ниска избирателна активност е реален и той е обясним, защото пандемичната ситуация е притиснала хората. Тя продължи, че от 3 седмици вече е на терен и може да каже, че в малките населени места тревогата е огромна. Хората в малките населени места нямат сигурност, че ще получат необходимата им здравна помощ, ако се налага. Кръстева продължи: „Това е един от най-силните знаци за необходимост от рестарт на здравната система. Аз всеки ден имам казуси, свързани с търсенето на медицинска помощ за хора с COVID и невъзможността на болница „Георги Странски“ в Плевен, впрочем моите поздравления за шефа на болницата доц. Луканов, за целия им прекрасен екип, за всички доктори, сестри, санитари, които работят вече повече от една година в екстремни условия. Те покриват на практика цялата област, независимо, че всяка община има своята малка болница. Но здравната система е до такава степен за рестартиране, че това е първото нещо, с което трябва да се заеме след изборите управлението, тъй като една от причините за състоянието в момента е колапсът на здравната система!“.


Тезата на ДПС за рестарт на държавността.


„Като казахте „рестартиране“ ще напомня на нашите зрители и слушатели, че рестартът е една от основните тези на ДПС, нека да пуснем и клипа на г-жа Кръстева за рестарта!“, обясни водещата Илиана Беновска и пусна в ефир предизборен клип на ДПС. Беновска попита: „Г-жо Кръстева, какво още трябва да се рестартира? Направи ми впечатление, че вашият председател Мустафа Карадайъ продължава остро да напада ГЕРБ и Бойко Борисов в почти всички свои публични изяви!“. Велислава Кръстева отговори, че ДПС казват не просто рестарт, а рестарт на държавността. Тя продължи: „Рестартът включва всичко. Рестартът включва и самите нас, защото дългите години отлагане или замитане на проблемите под килима са довели нещата дотам, че нито една от системите няма как да продължи напред, камо ли да се развива, ако не се рестартира! Всеки от нас е потребител и знае, че като ви забие телефонът, като ви забие компютърът правите рестарт. В този смисъл трябва да разберем, че този безкраен лоудинг, в който стоим от години, не носи за никого нищо, освен да запазва властта за един човек, заради самата му власт. Трябва да рестартираме на 4-ти април, разбира се надявам се, че ще го направим с номер 9 в бюлетината, защото ние сме ДПС, имаме план за рестарт, имаме план за ускорено икономическо развитие и да тръгнем напред, за да рестартираме наистина държавността!“.


Защо партиите бягат от ДПС, а бизнесът ги припознава?


„Но хайде да си отговорим на един въпрос, който аз задавам вече от 3 седмици, защо всички политически сили бягат от ДПС като „дявол от тамян“, а бизнесът сърдечно и с много аргументи ви припозна?“, попита водещата Илиана Беновска. Велислава Кръстева отговори, че може би бизнесът просто гледа рационално на нещата, които говорят политиците. Тя продължи: „А що се отнася до политическите партии, моля питайте тях! Защото не би било нормално и не би било приемливо аз да отговарям от тяхно име, макар че имам обяснение за това!. А бизнесът защо, те виждат в нашата програма и то за пореден път, защото в годините ние винаги се срещаме с тях, те виждат в нашата програма за ускорено икономическо развитие подкрепа, виждат своето място в тази стратегия и то е много сериозно, защото когато бизнесът в една страна се чувства комфортно, когато има възможност да си върши работата, има своя хоризонт и своята стабилност, то бизнесът дава икономическия ръст, дава работните места, тях не ги дава държавата – държавата осигурява среда за бизнеса и бизнесът дава работни места. Те това го разбират чудесно, а за останалите политически партии пак ще кажа – моля, попитайте тях!“.


На какъв принцип трябва да бъде съставено следващото правителство?


„А какво казва вашият почетен председател Ахмед Доган, който е едно от знаковите лица в съвременната българска политика, какво според него трябва да се промени незабавно?“, попита водещата Илиана Беновска. Велислава Кръстева отговори: „Незабавният рестарт трябва да бъде принципът, по който ще се състави следващото управление! Избирателите на 4-ти задават кои ще бъдат участниците, оттук нататък трябва да разменим местата – не една партия да си търси „патерици“ за мнозинство, за да докопа властта, без значение какви са „патериците“, може да са с абсолютно разнородни идеологически, морални и политически възгледи, не една партия да си търси „патерици“, за да се вкопчи във властта, а всички партии да седнат на масата и да търсят програма, да търсят приоритети и обединение около тези приоритети и едва тогава трябва да търсят формула за съставяне на правителство, което ще бъде задължено да изпъни тези приоритети – това е рестартът!“.


Ще участва ли ДПС в коалиция с ГЕРБ, ако бъдат поканени?


„Последен въпрос, изглежда засега, че ГЕРБ ще бъдат първи на изборите, вие се очертавате като трета политическа сила, ако тази партия, за която намеквате, че си търси „патерици“, е ГЕРБ и ви потърси вас, било за „патерица“, било за „рамо“, дали ДПС ще приеме коалиция с ГЕРБ?“, попита водещата Илиана Беновска. Велислава Кръстева отговори: „Аз не намеквам, аз казвам факти. Не споменавам имена, защото не смятам, че е необходимо. Аз не съм част от тяхната предизборна кампания, мен ме интересува това, което се случва с ДПС. Даже малко ме забавлява подхода на вас, журналистите, да се опитвате да ни вменявате да бъдем хем анализатори, хем политици!“.


„Извинявайте, но Вие сте политолог, не мога да не Ви попитам! Ако ви покани ГЕРБ за коалиция – ще приемете ли?“, попита Беновска. Велислава Кръстева отговори: „Разговорът не трябва да бъде воден от съставяне на коалиция на мнозинство към реализация на правителство, а обратно. Всички трябва да седнат на масата да обсъждат приоритети и тогава разговорът става от програма към подкрепящо мнозинство до правителство!“, с което завърши разговора си с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита“ по „Радио К2“ от 27-ми март 2021 г.

Докладът на Кючюк за Северна Македония беше гласуван с голямо мнозинство

Евродепутатът призовава за намиране на компромис по пътната карта с България, за да се рестартира процеса по евроинтеграцията и да се свика първата междуправителствена конференция, възможно най-скоро

Вчера ЕП гласува доклада на Илхан Кючюк за Северна Македония с 558 гласа „за”, 70 „против” и 59 въздържали се.

По-рано през деня евродепутатът Илхан Кючюк представи доклада си за Република Северна Македония, в който обективно са отразени както положителните, така и негативни тенденции  в страната през последните години.

Европейският парламент одобри с внушително мнозинство „Доклада Кючюк“, настоявайки за политическа воля за диалог и устойчиви промени за провеждане на първата междуправителствена конференция със Северна Македония, след решението на Европейския съвет от края на миналата година, което се оказа болезнено за Западните Балкани.

Докладът за Северна Македония акцентира върху постигнатия напредък и трудностите, но отбелязва и нуждата от по-задълбочени и устойчиви реформи в прозрачността на публичната администрация, борбата с корупцията, върховенството на закона и демокрацията.

В пленарна зала и по време на пресконференция на Европейския парламент, Кючюк подчерта, че Европа е успяла да докаже, че застава зад своите партньори. По думите му мобилизирането на 3,3 млрд. евро за страните от региона за справяне с последиците от пандемията е ясна демонстрация на европейска солидарност, която от доста време е поставяна под съмнение.

В изказването си евродепутатът споменa и затрудненията свързани с кризата с пандемията от COVID-19, както и отношенията между България и Република Северна Македония.

„Надявам се, че Северна Македония и България ще възобновят конструктивния диалог по висящите двустранни въпроси, с цел постигане на устойчиви резултати. Постигането на компромис относно план за действие с конкретни мерки, чието изпълнение да се оценява редовно в съответствие с Договора за приятелство, ще рестартира процеса и ще позволи на Съвета да свика първата междуправителствена конференция възможно най-скоро. Убеден съм, че допълнителни забавяния ще накърнят достоверността, обективността и надеждността на процеса на присъединяване. Изграждайки доверие заедно, изграждаме и общото си европейско бъдеще. Защото сега, повече от всякога имаме нужда от мостове, които ни обединяват, отколкото стени, които ни разделят ”, заяви Кючюк.

Евродепутатът изтъкна, че докладът му е обективен и е изготвен на база реалните резултати, постигнати от страна на Северна Македония, добавяйки, че „страната демонстрира приемственост в ангажимента си към европейския път и разбирането за необходимостта от прилагане на стабилни и приобщаващи демократични реформи за укрепване на демокрацията и върховенството на закона и за подобряване на атмосферата на взаимно доверие.“

В заключение евродепутатът призова политическите партии да се въздържат от използване на националистически и провокативни изказвания и да работят конструктивно в името на общата европейска кауза.

 

Цялото видео от представянето на доклада за Северна Македония можете да намерите тук.

Велислава Кръстева, водач на листата на ДПС в Плевен: Листите ни са баланс между младост, опит и експертиза

Ще настоявам за приемането на програма за ускорено икономическо развитие на Плевен и региона, казва Велислава Кръстева


- Рестарт на държавността е основното послание на ДПС в парламентарните избори. От къде започва рестартът, г-жо Кръстева?
- От главата. Шегувам се, разбира се, но съм и много сериозна. Един път, защото трябва да рестартираме държавността от върха на държавата до долу, един път защото всеки трябва да си даде сметка, че това е необходимо и да подкрепи този Рестарт.
- Държавата подготвя Национален план за възстановяване от коронакризата. Каква е оценката Ви него? Ще успее ли България да се пребори с проекти за предвидените за страната ни над 10 млрд. евро?
- Вижте, нека да сме коректни. Не подготвя държавата, а подготвят политиците, които са отговорни за това. Ако този план е дело на управляващите и в този момент, които се провалиха с управлението на кризата, то вероятността този план да е провал е 100-процентова. Един подобен план трябва да е резултат от национално съгласие.
- В тези избори ДПС повече от всякога заложи на младите си кадри. Дойде ли време за смяна на поколенията в политиката?
- Смятам, че листите, с които излизаме пред нашите избиратели на тези парламентарни избори, съдържат перфектния баланс между младост, опит и експертиза.
- В 44-ото НС бяхте член на комисията по култура и медии. Културата бе един от най-силно засегнатите сектори от пандемията. Адекватна ли бе помощта да държавата за творците у нас и какво още трябва да се направи?
- Вижте какво нещо е стереотипът, за втори път ме питате за "държавата", която прави това или онова или не прави това или онова, а всъщност не е така. И по отношение на културата, и по отношение на преодоляване на последиците на пандемията, и по отношение към самата криза управлението търпи провал. И няма да се спра да повтарям това, защото този провал виждат и преживяват всички български граждани, в това число и творците. Какво още трябва да се направи - всичко трябва да се направи, на първо място рестарт -рестарт на модела на работа, рестарт на начина на работа.
- Какво предвижда програмата за ускорено икономическо развитие на ДПС за сектор култура?
- Дигитализацията, която е един от жалоните на нашата програма за ускорено икономическо развитие има значително място в сектор култура. Още в предишния проектен период за дигитализация в сферата на културата ЕС беше предвидил 10 млрд., но въпреки и моите лични усилия за това България да получи достъп до тези 10 млрд. за дигитализация, това бе игнорирано от двете последващи правителства на ГЕРБ.
- Опазването на културното наследство на страната ни е Ваша кауза. Докато бяхте заместник-министър на културата Вие първа издействахте двойно увеличение на парите за археологически разкопки. Как страната ни може да се възползва от Зеления пакт, за да реализира нови проекти за опазване на културното наследство?
- Единственият шанс това да се случи е включването на културно-историческото наследство на страната в програмата за развитие на регионите. Културно-историческото ни наследство, нашата богата история, богатата ни с археологически артефакти земя са един от най-сериозните ресурси, с които България разполага. Но отношението ни към този ресурс е на парче -тук започват разкопки, там възстановят някоя и друга крепост, на трето място представят обичаи, но всичко това само по себе си не може да даде възможност за разгръщането на този потенциал.
- Защо все още не успяваме да цифровизираме музеите и да създадем интерактивна музейна мрежа?
- Въпреки, че мисля, че два или три пъти Ви отговорих на този въпрос - нямаме стратегия, нямаме програма, съответно не получаваме ресурс. Европа очаква от нас адекватна програма, на която ще отговори с адекватен ресурс. Страната ни, по-точно управлението на страната ни не предлага такава досега.
- Водач сте на листата на ДПС в Плевен. Кои са основните проблеми на региона, за чието решаване ще работите?
- На първо място аз ще настоявам за приемането на програма за ускорено икономическо развитие на този регион, защото най-изоставащите региони на страната са именно тук - с голямата си безработица, с лошата инфраструктура, с принудителното напускане на страната на младите хора, с липсата на перспектива. Това отношение трябва да се рестартира. Плевен заслужава много повече внимание, грижа от страна на политиците, много по-добра перспектива.
- Как гледате на новите играчи в политиката - Мая Манолова, Цветан Цветанов, Слави Трифонов?
- "Преоблякъл се Илия, като се огледал пак в тия". И тримата са чудесен пример за политическо номадство. Доколкото си спомням единият има политически напъни от 2001 година, покрай една неуспешна коалиция, другият получаваше часовници, купуваше апартаменти и се радваше на благословията на лидера си десетина години, а третата е дама и затова ще си спестя коментара...
Иначе, да, би било добре, ако наистина виждахме нови лица, но тези за които ме питате със сигурност не са това.

Велислава Кръстева е водач на листата на ДПС в Плевен. Тя е български политически ПР, политолог и журналист.
Първият и най-дългогодишен ръководител на "Връзки с обществеността" на политическа партия "Движение за права и свободи". Член на Централния съвет на ДПС. Депутат в 44-то Народно събрание.
Велислава Кръстева заема поста заместник-министър на културата в правителството на Пламен Орешарски. Преди това е била два пъти член и говорител на Централната избирателна комисия.
Велислава Кръстева е родена в Плевен. Възпитаник е на Средно музикално училище "Панайот Пипков" със специалност виолончело. Бакалавър по икономика и магистър по политология.

(в. Стандарт,26.03.21 г.)

Севим Али, водач на листата на ДПС в Бургас: Голямата цел на ДПС е младите да останат в България

Модерното образование се основава на партньорства между бизнеса, местните власти и академичните среди, казва Севим Али

- Г-н Али, на тези избори ДПС заложи на синергията между силата на опита и енергията на младостта. Това ли е успешната формула за развитие на една партия?
- Безспорен факт е, че в кандидат-депутатските листи на Движение за права и свободи има много млади хора. Това са хора, които освен енергията на младостта си и ентусиазма за промяна, притежават много личностни, професионални и лидерски качества. Всички имат политически опит, натрупан в младежките организации на нашата партия. В своя път към политиката младите членове на ДПС се стремят да се образоват, допълнително да се квалифицират и да се утвърдят като специалисти и експерти в своята професионална област. Нашата партия има неизчерпаема банка от подготвени млади политици и експерти. За пример само ще ви дам листата за област Бургас, на която съм водач. Тя е съставена на 80% от млади кадри на партията, като първите шестима в листата са минали школата на областната младежка организация и са били нейни председатели през годините, така както и аз, с което много се гордея.
Всички ние получаваме подкрепа от по-опитните наши политици и напътствия за нашата политическа дейност. Най-ценното в тези взаимоотношения са взаимното уважение и респектът, който ние младите имаме към нашите по-мъдри и по-опитни членове. Това е пътят за развитието и усъвършенстването на една партия, поне за Движение за права и свободи това е формулата.
- Като депутат в 44-ото НС бяхте член на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта. Как оценявате държавната политика за младите хора?
- Не искам с лека ръка да отрека, това което е направено до този момент. Но това, което не бе направено е големият грях на управляващите към децата и младежите, както по отношение на спорта, така и по отношение на образованието и трудовата реализация в малките населени места в страната. Този двоен стандарт между големия областен град и малкото градче или село накара стотици, хиляди млади хора да напуснат Родината и да търсят препитание в чужбина. Тези наши деца, техните родители няма да им простят. Няма да простят и на нас, хората от ДПС, ако не поправим тази несправедливост. И няма стадион за десетки милиони левове, който да оправдае липсата на физкултурен салон в средно училище в едно българско село.
- Как според програмата на ДПС младите хора ще бъдат ангажирани активно да участват в ускорено икономическо развитие на България?
- На първо място качествено образование и адекватно професионално развитие. Необходими са модерни професии, които са обвързани с дългосрочното развитие на бизнеса и регионите. И не на последно място по-високи доходи и достойно заплащане на труда на младите хора. В Програмата на ДПС залагаме на дигитализация, водородни и високи технологии - за тях ще са необходими адекватни професии и специалности. Разковничето е взаимодействието между образователните институции и бизнеса.
- Високите технологии и дигитализацията са основни приоритети в програмата на ДПС. Какво предвижда тя?
- Дигитализацията и високи технологии във всички сфери на икономическия и социален живот е базата за развитие на модерна икономика, която дава по-добри възможности за труд и развитие на всички отрасли. А това от своя страна води до по-високи доходи за заетите в тези дейности. Високите технологии предоставят повече работни възможности и по-високи заплати за младите, а това е начинът да останат и да работят в родината.
Дигитализацията няма нужда от реклама, всички знаем ползите от нея. Необходимо е реално да се въведе във всички сфери на живота, за да се улесни максимално достъпът на гражданите и бизнеса до административни услуги и да се осигурят по-качествено образование, достъпно здравеопазване и социални услуги и грижи. Предвиждаме дори и иновативно дигитализирано земеделие. Ползите от дигитализацията са необятни, необходими са управленски капацитет и политическа воля за реалното й и повсеместно въвеждане.
- Пандемията пришпори онлайн обучението в България, но същевременно показа, колко много имат да наваксват в дигиталните си умения учители, родители, ученици. Какви реформи трябва да се направят за модерно образование у нас?
- За да бъде модерно едно образование, то трябва да бъде адекватно на очакванията на бизнеса и обществените процеси. Визирам не само училищното, но и университетското образование. За целта предвиждаме да бъдат създадени партньорски сътрудничества с бизнеса, местните власти и академичните среди. Но в основата трябва да бъде гарантиран достъпът до образование и качеството му да не се определя на регионален принцип.
- Водач сте на листата на ДПС в Бургас, където бяхте и лидер на младежката организация на Движението. Бихте ли представил отбора на ДПС - Бургас за изборите? Какви цели си поставяте?
- Гордея се, че съм водач на една уникална кандидат-депутатска листа, в която всички са представители на местната общност. Екипът, с който се явяваме на изборите е съставен от млади, образовани хора, експерти в своята професионална област и политически подготвени. Всеки един от тях е достоен да представлява жителите на Бургаска област в Народното събрание.
Първата ни цел е да активираме избирателите и да ги мотивираме да гласуват за нашата листа и нашата програма. Това правим като представяме Програмата на ДПС и разясняваме отделните й акценти, които са жизненоважни за местните общности в областта.
Целта, която сме си поставили като резултат от тези избори са трима народни представители в 45-тото Народно събрание, а защо не и четирима. Това не е самоцел, а начин да отговорим на очакванията на нашите избиратели. Начин да решим повече проблеми на местните хора и местния бизнес.
- Кои са най-големите проблеми на Бургас и региона, за чието решаване ще работите?
- Като начало да извоюваме равнопоставеност при финансирането и реализирането на важни обекти, както за областния град, така и за малките населени места в областта.
Привличане на инвестиции и разкриване на работни места в отрасли като земеделие и животновъдство и свързаните с тях производства.
Една от целите, които си поставяме е насочена към младите хора, тяхното образование и реализация. Тази цел минава като червена нишка през приоритетите на Движение за права и свободи, за да останат младите хора в България, а тези, които са в чужбина да се завърнат по родните места. Това е и мой личен приоритет, който ще защитавам като депутат в парламента.
Нашият принос в рестарта на държавата ще бъде част от усилията на Движение за права и свободи за възстановяване диалога между политическите партии и между институциите, а това може да стане само ако се възстанови нормалността в политиката.
- Туризмът е основен икономически отрасъл в Бургас. Секторът обаче пострада най-силно от коронакризата. Какво трябва да се направи, за да се възстанови максимално бързо браншът?
- В Бургаска област има 7 общини, за жителите на които туризмът е основен поминък. Възстановителните мерки за този важен сектор трябва да минат през по-малко административни пречки, за да стигнат по-бързо до хората, финансовата помощ трябва да продължи до пълното възстановяване на бранша, но това няма да реши редицата проблеми в туризма, които също допринесоха за този колапс в сектора. Необходима е една адекватна програма в дългосрочен план, която да адаптира туристическия сектор в унисон с новите тенденции, наложени от епидемията. Това трябва да стане на държавно ниво с държавно и европейско финансиране. Защото сегашните финансови мерки имат за цел оцеляване, но не и развитие на този важен за икономиката отрасъл.
- На страната ни й предстои голяма икономическа промяна, свързана със Зелената сделка и прехода от въглеродна към водородна икономика. Какви са предизвикателствата през Бургас?
- Зеленият пакт, респективно водородната икономика е основен акцент в Програмата на ДПС. Това е икономиката на бъдещето. Водородът може да бъде използван за производство на енергия, като гориво за нисковъглеродни коли, в химическата индустрия и за отопление в домове и офиси.
Това е предизвикателство не само за Бургаска област, но и за цялата страна, защото за да се реализират водородните технологии в различните сектори, е необходимо това да стане реална държавна политика. Към момента единствено Движение за права и свободи имат план за внедряване на водородните технологии в икономиката.
От избирателите зависи дали водородът ще остане гориво на бъдещето, или ще стане част от живота ни.



Севим Али е водач на листата на ДПС в Бургас. Роден е на 13.09.1981 г. в Айтос. Завършва своето образование в Университет "Проф. д-р Асен Златаров", специалност: Химично инженерство. Севим Али е завършил Българско училище за политика "Димитър Паница" към Нов български университет. Народен представител от 2017 г.

(в. Стандарт,26.03.21г.)

Джейхан Ибрямов, водач на листата на ДПС в Търговище: Искаме нов модел на управление

Във властта са нужни специалисти, а не партийни функционери, дори премиерът може да е безпартиен, казва Джейхан Ибрямов

- Г-н Ибрямов, каква е оценката Ви за модернизацията на армията? От какви реформи още се нуждаят въоръжените ни сили?
- От такива, че БА да отговаря напълно на изискванията за всяка страна, членуваща във военната организация на НАТО. Парламентарната група на ДПС подкрепи и ще подкрепя цялостната модернизация на БА - модернизация на военновъздушните сили, модернизация на сухопътните войски и модернизация на военноморските сили според изискванията на НАТО. Това е казано най-общо. Навлизането в подробности в случая е задача на експертите. Те ще ни насочат за приоритетите и пътищата за реализацията им. Аз съм политик и за мен е важно по-скоро и по-компетентно да достигнем до това ниво на подготовка на армията ни, съответстващо на нивото и подготовка на другите източноевропейски страни, членуващи в НАТО.
- Бизнесът поиска от партиите национални приоритети, които да не се променят, независимо кой е на власт. Вие отправихте покана към ГЕРБ и БСП, на база на партийните програми, да се потърси консенсус за приоритетите на държавата, за да може България да излезе от калта. Получихте ли отговор? Достатъчно зрели ли са партиите у нас за този диалог?
- Това е най-важният проблем. На първо място длъжни сме да разговаряме за националните приоритети. Като каква страна виждаме България, като икономика, с приоритет в кои сектори, с какви икономически мотиви и защо тъкмо тези. Аз съм водач на листата на ДПС в 28 район -Търговище. Отправих и отправям покана към водачите на листите на ГЕРБ, БСП, ВМРО, "Изправи се" и другите партии, които имат шанс да влязат в следващия парламент. Очаквам отговор. Въпреки, че поне за Търговище всичко би трябвало да е ясно - приоритет няма как да не е селското стопанство, хранителната промишленост и възможностите в развитието на екологичния туризъм. Според нас това са природните дадености на региона и те са такива, каквито са априори зададени. Ако и по това не можем да диалогизираме, коментираме и да стигнем до общо решение, то за какво ще работим в следващото Народно събрание. Разбира се, ние сме готови да приемем и други разумни идеи, щом те са достатъчно обосновани и икономически, и политически, и социално. Нека първо да стигнем до диалога. Ние можем да имаме партийна оцветеност, но това не пречи да търсим заедно бъдещето на региона като просперираща част от картата на Европа. Първата стъпка е да си говорим. Зрелостта ще си проличи по това как и колко успешно умеем да общуваме. Все пак - бъдещето е по-важно от това дали сме леви, десни, либерали или националисти.
- ДПС в последните години усилено говори за промяна модела на управление на страната. Какво не харесвате на сегашния модел и какво предлагате в бъдеще като нов модел?
- Не харесваме модела, защото резултатите са очевидни. Институциите се възприемат като върховни и самодостатъчни. Единственото, което реално правят е да воюват помежду си. Президентът с министър-председателя, министър-председателя с председателя на ВКС, президентът с главния прокурор, министрите със собствените си колеги (с които трябва да са в един екип). Колко пъти президентът свика КСНС въпреки, че имаме пандемия, шпионски скандали, остри политически проблеми? По конституция е задължен, но не го прави. Колко пъти - министър-председателят дойде в НС дори и когато сменяше вицепремиери и министри, колко пъти отговори на въпроси на работодателите си, каквито се явяват народните представители? Те са го назначили. Институциите не просто не работят в една посока, а воюват безогледно по между си. Езикът е език на войната, а не език на съратничество. Такава държава няма как да успее. Ние, всички избрани които сме или ще бъдем избрани сме подвластни на избирателите, техни пълномощници и имаме право да питаме властите за всичко. Това трябва да е презумпция за всеки избран за какъвто и да е пост. НС е върховната власт и премиерът непрекъснато трябва да се отчита пред него. Джипката не е народно събрание. Митингите също.
- Какъв тогава ще е по-различният модел?
- Всяко управление по презумпция е политическо. Това е безспорен факт. Но не е задължително да е тясно политически обвързано, хванато за врата от партията до задушаване. Нека да пробваме нищо друго - политиците да зададат параметрите на работата, която трябва да свърши властта. Да приемем за пример борбата с пандемията. Стратегията е ясна. За тази секторна политика по здравеопазването да не се търси политик, а специалист, който предлага подходящ инструментарум да свърши това. Бърза, скоростна имунизация, такива мерки, които да не претоварят болниците, съгласуване с колегите му в икономиката, социалните грижи, културата, образованието и т.н. Този човек може въобще да не е политик. Дори и да не се интересува от политика. Ако може да свърши това, той е най-подходящ за министър. Това се отнася за всички сфери. Дори и за министър- председателя. Ако той си върши работата, какво пречи и да е безпартиен. Разберете, сега, повече от всякога, във властта ни трябват специалисти, професионалисти, а не партийни функционери. Парламентарните партии ще контролират тяхната работа, но няма да могат да я подменят. Това ще промени облика на държавата изцяло. Ще възвърне доверието в институциите, ще се върнем към нормалността.
- Основните акценти в програмата на ДПС за ускорено икономическо развитие са зелена икономика, високи технологии и дигитализация, преход от въглеродна към водородна икономика. Как ще се осъществи тази промяна в икономическия модел на България?
- Чрез диалог. Няма друг измислен начин за комуникация между хората. Промяната на икономическия модел е заложена в присъединяването ни към ЕС. Зелената харта, която разработи ЕС е в пълен синхрон с програмата, която ДПС подготви през последните две години. Тя е добре известна на всички политици. Без промяна на модела няма как да стане. Всъщност ние това разбираме под идеята ни за рестарт на държавата, която вече доста политици намират за работеща. Това обаче не е еднократен акт, а продължителен и трудоемък процес, и за това говорим и за ускоряването му. Ние, като либерали, намираме че този процес колкото по-бързо започне, толкова по-добре за цялостния икономически, политически и социален облик на държавата. Нека първо да сме наясно (да постигнем единомислие) какво ще правим, след това ще търсим и механизмите за реализацията му. Второто е по-лесно от първото.
- Водородът като енергия на бъдещето все още звучи абстрактно за повечето българи. Как страната ни може да произвежда водород?
- Звучи абстрактно за всички, които не познават технологията на процеса. А и това не е нужно. Нужно ли е всички да познаваме доказването на Питагоровата теорема или как е извлечено числото 3.14, щом можем да ги използваме в практическата ни работа? Въпросът за алтернативни енергийни източници е твърде остър. Вижте политическите проблеми около петрола, газа и атомната енергетика. Водородната енергия има възможност да бъде съхранявана (за разлика от електрическата) да е екологично чиста, защото при добива й практически няма отпадък, или по-вярно - единственият отпадък е вода. И освен това практически водородът е неизчерпаем източник. Как може да го произведем - като познаваме процеса на производството му. У нас има вече извести успешни опити за това. Трябва ли да загубим това ускорение, което може да ни направи енергийно независими? Това е Четвъртата индустриална революция и тя вече се случва тук и сега.
- Преодоляването на икономическите неравенства между регионите е едно от големите предизвикателства пред България. Каква е формулата според ДПС?
- Пак стигаме до въпроса за диалога. Не е по силите на която и да е партия да реши сама този въпрос. Икономическите неравенства се преодоляват чрез селектирани секторни политики, подходящи за региона. Чрез създаване на такава икономика, която да носи успешно производство и съответно да привлича работна ръка. Преди това казах, че за нас, ДПС, приоритет за област Търговище трябва да бъде селското стопанство, хранителната промишленост и екологичното земеделие. Нека и другите партии да предложат своята визия. Тогава можем да стигнем до единомислие по отношение на регионалните политики.
- Демографската криза е основен проблем за страната ни. Какво предвижда програмата на ДПС за подпомагане на младите семейства в България?
- Демографската криза е резултат от некомпетентни политически решения, взети на базата на чисто партийни пристрастия. И отново - резултат на непознаване на природните дадености на региона, на характера на населението, на производствените традиции и политически фантазми на управляващия елит. Това трябва незабавно да бъде прекратено. Регионът на Търговище обезлюдява - не защото няма какво да се работи, а защото политиките на управление не дават възможност да се работи. В момента в областта сборът от земи, водещи се пустеещи и тези, които се водят мери и пасища е над 510 хиляди декара. Обработваемата земя е вече под 920 хиляди декара. Над една трета от земята не се обработва, въпреки благородната почва и климата. Нека освободим селското стопанство, да дадем възможност на земята да ражда. Така ще задържим младите хора. Бързият икономически ефект от селскостопанското производство ще донесе приходи, които ще могат да бъдат инвестирани в инфраструктурни проекти за региона. Това ще задържи младите, вместо да работят землищата в Германия или Великобритания - да го правят това вкъщи- Държавата трябва да намали разрешителните режими и да даде шанс за по-достъпни кредити за покупка на селскостопански машини. Има много такива възможности в ръцете на управлението, които да освободят иновативността на младите хора. Нещо повече - не знам дали си дават сметка тези, от които зависи, но благодарение на неадекватните мерки около пандемията, хората са в тотална несигурност. Раждаемостта е намаляла с 30%, а това вече е национална катастрофа.
- Споменахте основните проблеми на града и региона. Кои други въпроси се нуждаят от спешно решение?
- Основни проблеми са още занемарената инфраструктура, напояването, водата като цяло, некомпетентни решения, вземани не от експерти, а от партийни администратори и политикани. Трябва да освободим региона от това. Отново стигнахме до предложението ни за рестарт. Ще работим за рестарт. За правилно преподреждане на държавните приоритети.
- Кои сектори в област Търговище се нуждаят от държавна подкрепа за възстановяване от коронакризата и готов ли е регионът с проекти по Националния план за възстановяване?
- Пак селското стопанство. Разбира се малкият и средният бизнес. Такъв, според нас, трябва да е Националният план за възстановяване. Проблемът с короновируса е фавнително по-нисък в сравнение с другите региони в страната. Заболеваемостта е по-ниска от 150 на 100 000. В Бургас и София тя е близо до 900 на 100 000. Това е възможност регионът да не бъде засегнат особено тежко, ако се спазват всички мерки - маски на лицата, дезинфектанти навсякъде и най-важното -бърза имунизация, за да не се разраства пандемията. Ваксини има, въпрос на организация е, те да стигнат до хората. Накрая нека си пожелаем да бъдем по-диалогични, по-добри, по-искрени и по-отговорни един към друг. Защото всички сме избраници на народа и е крайно време да се обединим около общата си трудна мисия, тя е само една - България.

 

Джейхан Ибрямов е водач на листата на ДПС в Търговище. Завършва своето образование в Нов български университет, специалност политолог - магистър и НСА "Васил Левски", специалност кинезитерапевт-магистър. Работил като зам.-министър в Министерството на инвестиционното проектиране. Народен представител в 43-то и 44-то народно събрание. Член на комисията по отбрана и зам.-председател на Комисията по вероизповедания права на човека. Джейхан Ибрямов е член на ЦОБ и ЦС на ДПС, бивш председател на Младежко ДПС.

(в. Стандарт,26.03.21г.)















 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ахмед Ахмедов, зам.-председател на ДПС и водач на листата в Разград: От 5 април започваме рестарта на държавността

Общините имат специално място в програмата на ДПС, казва зам.-председателят на Движението Ахмед Ахмедов

- Г-н Ахмедов, като зам.-председател на ДПС отговаряте за организационната дейност на Движението. Прави впечатление, че структурите на партията са в идеална предизборна кондиция. Какви цели си поставя ДПС на тази избори?
- Тези избори са особено предизвикателство за партията от гледна точка на пандемичната обстановка, защото ние държим на директния контакт с нашия избирател и имаме директна комуникация човек-човек вече 31 години. По-трудоемко е за структурите да правят това сега, защото животът и здравето на нашите активисти, симпатизанти и на българския гражданин са на първо място.
Оценката на ДПС, че демокрацията и държавността в България са разрушени, ни карат да бъдем по-активни от всякога и да стигнем до всеки дом и потенциален наш избирател, така че на още 5 април да имаме резултат, който да ни позволи да започнем от ден първи с възстановяването на демокрацията в родината ни и рестарт на държавността. Целим резултат, който ще позволи да го направим, и не само това.
- В кои региони ДПС си поставя за цел разширяване на влиянието и повече депутатски мандати?
- Движението никога не е имало граници и традиционни и нетрадиционни региони. Доказателство за това, е че ДПС е имало мандати във всички избирателни райони и това е целта ни и сега е - мандат във всеки избирателен район.
- В София ДПС изненада останалите партии с изключително силни младежки листи. Това ли е формулата за успех?
- София традиционно е терен на сблъсък на лидерите на партиите, които се считат за най-опитните политици в партиите си. Нашият прочит е, че София трябва да бъде терен за бъдещите лидери на партиите и затова там сме заложили не само на най-младите листи в страната. Вижте само какви младежи изправя ДПС срещу динозаврите в политиката образовани, завършили на Запад, доказали се и успели там, владеещи по 4-5 езика, а някои и повече. И най-важното - взели сами решението за себе си, че трябва да се върнат в България и да работят за възстановяването и изграждането й. Само тези млади хора чрез личния си пример могат да върнат онези млади мозъци, който избягаха от България през последните 10 години заради безидейното и безпътно управление на ГЕРБ.
- Вие сте експерт по местно самоуправление - бил сте кмет на община Цар Калоян, в 44-ото НС бяхте член на Комисия по регионална политика. Как оценяване държавната политика за развитие на регионите? Много кметове се оплакват, че средствата за градовете се разпределят на партиен принцип?
- Регионална политика в момента просто няма. През последните 10 години управление на ГЕРБ общините и районите за планиране бяха тотално неглижирани или превърнати във функция на правителството. Когато през законодателството се появи някакво задължение, то чрез или по силата на закона или чрез подзаконови нормативни актове автоматично се прехвърля на общините, в 90% процента от случаите и без финансиране. Мнението на ДПС е, че това е пагубно. За нас местното самоуправление е изключително важно, защото е най-близо до гражданите, ежедневно вижда и откликва на проблемите им и там е мястото, където свободните и активни граждани вече са намерили представителство - поне за ДПС.
Колкото за разпределението на средства - трябва да има не само ясни критерии, но и ясна интегрирана програма, която да следват. Такива няма, ДПС предлага такава. В нашата програма за ускорено икономическо развитие, местните власти има специално място, защото те предлагат най-иновативни решения, които отразяват местните специфики.
- От няколко години ДПС апелира освен за секторни и за регионални икономически анализи, за да се види коя област от каква държавна подкрепа има нужда. Какво предвижда програмата на ДПС, за да видим ускорен икономически растеж-на регионите.
- Предвижда освен хоризонтална интеграция на секторните политики, планиране и вплитане на хоризонталните политики на ЕС - те предлагат много възможности на местните власти.
- България може да получи над 10 млрд. лв. европейско финансиране за възстановяване от коронакризата. Наясно ли са общините в България с какви проекти могат да кандидатстват по Националния план за възстановяване от коронакризата, за да получат средства от Европа?
- Наясно са, защото те сами се интересуват и ДПС прави необходимото и си партнира с много общини, които не са управлявани от ДПС, защото българските граждани заслужават повече. Общините имат прекрасни и иновативни идеи за проекти, но както видяхме, правителството си направи плана без да се консултира наистина с тях. Диалогът е изключително важен, когато се планира инвестирането на такъв огромен ресурс. Сега имаме един Национален план за възстановяване, който е пълен със стари и морално остарели проекти. Те няма да ни донесат нито растеж, нито възстановяване на българската икономика. ДПС знае как да промени това и ще го направи след 4 април заедно с българските граждани и общини.
- Водач сте на листата на ДПС в Разград. Как регионът може да се възползва от възможностите за икономическо развитие, които дава Зеленият пакт?
- Освен по начините, които споменах и чрез включване на бизнеса в процеса. Не говоря празни приказки. Именно предприемчиви разградски бизнесмени бяха първите, ако не се лъжа и единствените българи, които се възползваха от възможностите на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕфСИ), познат ни още като планът "Юнкер" и с европейски средства реализираха инвестиция в България.
- Кои са наи-големите проблеми на Разград и региона, за чието спешно решаване ще работите?
Разград
- Проблемът с пътната инфраструктура е един от главните проблеми в Лудогорието. Лошото състояние на пътните участъци често създава сериозни проблеми и е предпоставка за тежки пътни инциденти, което води до застрашаване на здравето и живота на жителите на Лудогорието. Също така е нужно да се предприемат мерки и срещу замърсяването на въздуха, уверявам ви че ще предприема нужните мерки за решаване не само на тези проблеми, а и редица други.
- Разград е регион с изключително богато и многообразно културно наследство. Какво е необходимо, за да се превърне областта в топ дестилация за културно-исторически туризъм?
- Една от възможностите, за да бъде Лудогорието топ дестинация за културно-исторически туризъм е необходимо да се реставрират паметниците на културата като една от тях е джамията Ибрахим паша в Разград. Джамията Ибрахим паша е третата по големина на Балканския полуостров джамия, за която съм поставял многократно въпроса на трибуната на Народното събрание и вече има резултат, тя трябва да бъде действаща, а не да бъде оставена да се руши, за да се съхрани културното наследство и Лудогорието да бъде привлекателен туристически център. В града и областта си имаме уникални етнографски къщи, музея Абритус, тюрбето Демир Баба Теке в Свещари и още много други, Лудогорието е еталон за мултикултурна среда, където живеят различни култури в заедност и хармония.

Заместник-председателят на ДПС по организационните въпроси Ахмед Ахмедов е водач на листата на движението в Разград.
Роден е на 17.07.1974 г. в град Цар Калоян, област Разград. Завършва своето образование в Русенски Университет "Ангел Кънчев", магистър - инженер - конструктор. От 2003 г. до 2014 г. е кмет на община Цар Калоян.
Народен представител от в 43-то и в 44-то НС Женен с 2 деца.

(в. Стандарт, 26.03.21г)

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност