Интервюта

Д-р инж. Хасан Азис: Общините приемат бежанци за сметка на собствените си бюджети, губят по 1,8 млн. лв. на ден от липсата на План за възстановяване

В Кърджали също имаме бежанци от Украйна - така, както всички български общини са предприели действия за подпомагане на този процес. Това заяви в интервю за bTV кметът на Кърджали д-р инж. Хасан Азис, зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и зам.-председател на ДПС.

При нас има 4 семейства с 8 деца, за които ние като община заедно с православната църква „Успение Богородично“ се грижим, съобщи Азис и уточни, че общината има готовност да поеме още бежанци от Украйна. Общината е заявила готовността да подпомага и църквата, и мюфтийството, и неправителствените организации в лицето на "Ротари клуб", които полагат грижи за бежанци. Наши общински съветници предоставят своите жилища за бежанци, каза още Хасан Азис.

За съжаление, координация с централната власт няма. Ако погледнем по законодателен път, съгласно Закона за убежището и бежанците, Министерският съвет е органът, който предоставя временна защита на бежанците. Към момента всички общини, които приемат бежанци, правят това за сметка на общинските си бюджети и няма яснота за покриването на тези разходи, посочи зам.-председателят на НСОРБ.

Въпреки това от самото начало на войната в Украйна 82 общини са заявили, че имат възможност да предоставят свои собствени сгради, които да бъдат в помощ на бежанците. 42 общини са декларирали, че нямат собствени бази, но могат да съдействат при организацията. Всички други общини подпомагат дейността на неправителствените организации и БЧК.

Всички дейности, които са свързани с нормалния живот на бежанците, са за сметка на общинските бюджети, които трябва да бъдат приети от общинските съвети по съответния ред, отбеляза кметът на Кърджали.

Има няколко важни неща, свързани с държавния бюджет, които трябва да бъдат подчертани. На първо място за първи път от 1997 г. законът за бюджета на страната ни се приема в годината, за която се отнася. През 2021 г. се намирахме в политическа тубруленция с три народни събрания, но въпреки това НСОРБ успя да договори определени параметри за местните власти. За съжаление, основните взаимоотношения с държавния бюджет в рамките на 678 млн. лв. отиват образно казано за покриване на инфлацията, заяви Хасан Азис.

Има няколко важни въпроса, на които ние нямаме отговор като местна власт. На първо място това са най-малко между 250 и 300% увеличение на енергоносителите, за които няма компенсаторен механизъм за подпомагане на местните власти. Всяка община решава откъде може да направи икономии. Много от общините, за съжаление, вече прибегнаха до спиране на уличното осветление и към икономии, които са за сметка на сигурността, разкри зам.-председателят на НСОРБ.

На второ място - няма ясен механизъм за индексациите на строителните работи. Между 30% и 50% е ръстът на строителните материали и на строителните работи, съобщи Азис.

На трето място няма готовност в рамките на тази година да стартираме общинските проекти с европейско финансиране, защото няма План за възстановяване и устойчивост, каза още Хасан Азис. И припомни: "През 2021 г. изпуснахме възможността да получим 13-те процента авансово плащане на договорите, които можехме да имаме местни власти".

Изчисленията на НСОРБ показват, че от 5 милиарда лева, които се предоставят на българските общини по Плана за възстановяване и устойчивост, 13-те процента се равняват на 650 милиона лева. Ние лишихме местните власти от 650 млн. лв. за своите проекти, каза Хасан Азис.

Това са въпроси към властта, която трябва да носи отговорност. Местните власти и хората в страната са ощетени от това, че нямаме План за възстановяване и устойчивост, категоричен бе кметът на Кърджали.

Разчетите на НСОРБ показват, че българските общини губят около 1 милион и 800 хиляди лева на ден. Зарази липсата на компенсаторен механизъм за повишените цени на енергоносителите общините се нуждаят от 110 милиона лева. И те са поискали с писмо от вицепремиера и финансов министър Асен Василев тези 110 млн. лв. да бъдат изплатени на общините за периода от октомври до юни.

Още нямаме отговор на този въпрос. Само от увеличението на енергоносителите до юни месец разчетите ни на НСОРБ сочат, че ние ще губим на дневна база около 367 000 лева. И тук въпросът е от кой джоб тези пари ще бъдат плащани. За съжаление, отговорът е от местните власти, тоест - от джоба на хората, каза Хасан Азис. И поясни, че това означава да не се правят пътища, да няма ремонти, да не се предоставят социални услуги във вида, в който хората ги очакват.

Оценката за управлението към настоящия момент няма как да е добра, каза зам.-председателят на ДПС Хасан Азис. И още веднъж подчерта, че въпросите на местните власти, както и на всеки един български гражданин, в момента остават без отговор.

По повод полицейския произвол по време на изборите през юли и ноември миналата година Хасан Азис заяви: "Ние сме предоставили факти за репресии на изборите. На 6 ноември миналата година ние представихме тези факти пред председателя Комисията по правните въпроси в Европейския парламент Адриан Васкес Лазара и представители на ЕП. Направихме го в присъствието на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ и на съпрезидента на АЛДЕ Илхан Кючюк. Ние представихме хора, които са били подложени на натиск - конкретни хора с конкретни доказателства. Още нямаме отговор затова продължаваме да питаме".

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност