Интервюта

Рамадан Аталай: Време е да се търси нов подход за доставка на азербайджански газ

Проблемът с енергийните ресурси постоянно създава изненади през последната година, никой не е очаквал такъв конфликт между Русия и Украйна. Това заяви народният представител от ДПС Рамадан Аталай, зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика, в предаването "Беновска пита".

“Честите смени на правителства в България не дадоха възможност на управляващите да се ангажират и да сключат следващите дългосрочни договори с Русия, да направят разговори и преговори за доставка на газ през различни посоки. За пръв път ще се опитам да заостря вниманието на министъра на енергетиката и особено на този, който в последно време се занимава най-усилено с енергетика - Асен Василев. Всички други него слушат, но той не може да се усети, че е на грешен път, когато взима решения, слушайки някои хора в късните часове на денонощията. Моята молба е министърът на енергетиката или “Булгаргаз” - трябва да уточнят какво и как ще направят на следващите срещи за удължаване на договорите за доставка на енергия - Азербайджан, Русия. Време е да се отиде до Турция и да се седне, да се търси нов подход за доставка на азербайджански газ", коментира Аталай. Той подчерта, че управляващите не отчитат сериозните последици от закъсненията, смятат, че всичко е постижимо и нищо не чуват.

По отношение на петролните продукти Рамадан Аталай заяви, че никой не казва ясно, че България има достатъчно количество нефтени продукти за извънредни ситуации. “Ако се прекъсне доставката на петрол, България има 90-дневни запаси, с които може веднага да покрие. Няма да е така свободен пазарът, но запасите ги имаме”, каза енергийният експерт на ДПС.

"Не би трябвало да се изпада в никаква паника. Решенията, които ЕС предлага, са всяка държава самостоятелно да подпомага бизнеса, да направи така, че на регулирания пазар цените да бъдат приемливи за крайните клиенти. Управляващите смениха ръководството на КЕВР. Не знам какво очакваха там. КЕВР не доставя газ и петрол, а по определени формули определя цената за защита на крайния потребител, включително и на производителите на енергия, доставчиците и затова цената плавно ще расте. Един път минахме през криза на доставките на газ през 2009 година и оттогава досега във всичко, което се прави, се вижда, че не сме мръднали много, но сме малко по-спокойни. Ако приключим с интерконектора с Гърция, нещата ще бъдат малко по-добре. Ако не приключим, моля, веднага да се отиде и да се предоговорят други пътища, които са реални. Обратният път от Турция до България, за да можем да покрием количествата, които са нужни за производството, за отопление на софиянци и други, които минаха на газ” подчерта Аталай.

Той коментира предложението на "Продължаваме промяната" за намаляването на отоплението с 1 градус по домовете, което ще намали доставките от Русия с 1/3 и шеговито предложи направо с 4 градуса да се намали температурата, което ще спре изобщо нуждата от доставки.

Народният представител от ДПС заяви, че сме неспособни да покрием скока на цените за бизнеса, да компенсираме болниците, старческите домове и смята, че целта на управляващите е паричният поток да минава през техните ръце и те да бъдат благожелателите, които да преценяват на кого да помагат.

Василев много се е концентрирал как да закрива тези производители, които не са собственост на държавата, коментира Рамадан Аталай идеите на вицепремиера за закриване на ТЕЦ “Бобов дол” и “Брикел”. Аталай подчерта, че управляващите се опитват да закриват мощностите, които са част от националната енергийна сигурност на България и са създадени още по времето на социализма.

“Ако Асен Василев погледне разположението на базовите мощности в България, ще разбере, че “Бобов дол” е базова мощност и е необходима, така както е необходима “Марица Изток”, така и Варна, така и АЕЦ “Козлодуй”. Ако не сме наясно как и по какъв начин можем да създадем сигурност и стабилност на енергийната ни система, това в старите книги е представено и би трябвало да ги прочетат”, категоричен бе Аталай. Народният представител от ДПС заяви, че ако Брикел и “Бобов дол” се закриват заради вредните емисии, би следвало на тяхно място да се създадат проекти за газопроводи, с включен водород, за да може България да произвежда необходимата базова енергия.

Държавата дори не отделя средства за построяване на нови алтернативни мощности, свързани със Зелената сделка. Останахме с впечатлението, че най-интересно за България са батериите. Никой не обърна внимание на водния ресурс на България. Горна Арда, Яденица, ПАВЕЦ “Чаира”, Дунава - имаме достатъчно мощности от вода, чрез производството, на които можем да създадем необходимите нови зелени енергии, без да се занимаваме с други излишни неща, каза още Аталай.

Ако ние не доставяме газ от Русия, газ има и в Катар, в Близкия Изток. Газът ще бъде в преходния период много необходим, заяви народният представител от ДПС.

Попитан ще вземе ли Комисията по енергетика отношение към предложението на Асен Василев за закриване на “Бобов дол” и Брикел”, Аталай заяви, че категорично ще вземат отношение. “Най-много от енергетика разбира г-н Ивайло Мирчев от ИТН, другите са изостанали в тази част. Препоръчах му да тръгне, да обиколи поне тръбите в България, да види кое накъде е свързано и да не се занимаваме с обучение на хора, които никога в живота си не са разделяли сламата на две магарета”, коментира Аталай.

 

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност