Неджми Али: Джебел става модерен културен и еко туристически център

  1. Г-н Али, какво се промени в Джебел през последните 4 години?

РЕАЛИЗИРАНИ ИНВЕСТИЦИИ, ПРОЕКТИ ПРЕЗ МАНДАТ 2019-2023

В СФЕРАТА НА   ИНФРАСТРУКТУРАТА

Изграждането и благоустрояването на инфраструктурата беше основополагащо за изпълнение  на проекти и идеи в ,,Програмата за развитие на община Джебел‘‘:

1.       В селата бяха ремонтирани  вътрешноуличните мрежи;

2.         Бяха решени проблемите с водоснабдяването в селата.

3.        6 населени места, в които липсваха сгради на кметства, вече имат такива и предоставят услуги на населението;

4.        Вечният проблем, който се поставяше на всички събрания във връзка с проблема с уличното осветление, е разрешен почти на 90%. Бяха поставени над 1000 нови улични осветителни тела, като старите бяха отремонтирани и им бяха подменени енергоемките лампи с нови индустриални LED такива, като в момента светят над 2600  осветителни улични тела на територията на цялата община.

5.        Имаме изцяло нова светеща входна табела с LED осветление, която посреща жителите и гостите в тъмната част на денонощието. Между ,,Светещия вход‘‘ и първите сгради на Джебел е изградено улично осветление с нови електрически стълбове, която се оформи като зона кръстена ,,алея на светлината‘‘.

6.        Приключи изграждането на обект ,,Ремонт на улична мрежа на територията на община Джебел‘‘.

7.        Ремонтирани са над 15 000 м2 тротоарни площи със съответните нови бордюри;

8.       Ремонтирани са паркингите в междублоковите пространства, като всичките са с положена хоризонтална маркировка и LED осветление;

9.        Централната градска част е с изцяло нова визия.

10.     Има изградени нови тротоарни площи и изградена улична инфраструктура и в кварталите на града;

11.     Изградени са два  светещи фонтана със синхронизирано LED осветление в центъра на града.

12.     Имаме изцяло реновиран и разширен модерен общински пазар за зеленчуко – производителите.

13.     Имаме реновиран сграда на читалището с нов и функциониращ вече съвременен  киносалон.

14.   Изградени са 20 детски площадки не само в града, но и в селата, както и един стрийт фитнес на градския стадион;

15.    Имаме изцяло реновирани 3 тенис – корта и 3 изкуствени игрища за футбол;

16.    Беше реализиран проект за ,,Реконструкция, рехабилитация и благоустройство на улици в кварталите „Младост“ и „Брягово“ в гр. Джебел и улици и подпорни стени в село Припек‘‘.

17.    Облагородени са вътрешноуличните мрежи в кварталите ,,Изгрев‘‘ и ,,Еминоллар‘‘ и кв. ,,Прогрес’’.

18.    Беше изградено ново локално платно на улица ,,Йълдъръм‘‘ в гр. Джебел.

19.    Открихме напълно реновиран градски парк, който предлага невероятни условия за отдих и спорт за посетителите и забавление за малчуганите.

20.    Също така са реновирани още два градски парка, които се намират в централната градска част.

21.    Изградена е нова Сцена за културни мероприятия с амфитеатрална част с над 700 места за сядане, която разнообрази и подобри туристическата инфраструктура на територията на града.

22.    Бяха ремонтирани сградите на читалищата в с.Мишевско, в  с.Устрен и в с. Припек, както и материално-техническата база в тях.

23.  По проект ,,Красива България’’ беше изграден асансьор към административна сграда, с която се подобри достъпната среда.

 

 

В СФЕРАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО

Освен инвестициите в инфраструктурата, също така реализираме проекти в сферата на образованието, за да подпомогнем успешния и равен старт на децата ни в живота, за да имат равни възможности с техните връстници от големите градове.

Инвестициите в образованието са ключови за придобиването на знания, умения и компетентности, които ще дадат на нашите деца възможност за успешно кариерно развитие.

1.     Нашата гимназия е сред 55-те средни училища в страната с изградени STEM кабинети. В плана за възстановяване и устойчивост са предвидени средства за подобни центрове във всяко училище. Ние вече имаме изграден такъв център. Чрез него ние даваме надежден старт на нашите деца, за да могат да се развиват във всяка конкурентна среда. Центърът е оборудван по последна дума на техниката с изцяло дигитални зони, снимачни студиа с 3D- принтери, очила за виртуална реалност и много други дигитални джаджи.

2.     Обновен е  физкултурният салон в СУ „Христо Ботев“. Цялостен ремонт е направен на съблекалните и баните. Ремонтирани са коридорите, сменени са врати и дограми.

3.       Изцяло обновени са 10-те спални помещения в двете детски градини в гр. Джебел, като беше подменена изцяло легловата база, като една част от тях се оказаха от недалечната 1975 година, а най новите от 1994 година.

4.       В дворовете на детските градини има изградени нови детски площадки за малчуганите.

5.       В двете основни детски градини са ремонтирани всичките 10 занимални помещения.

6.       Бяха подменени изцяло кухненското оборудване и обзавеждане, с нови вентилационни системи , което към днешна дата ни дава възможност и в най-скоро време започваме предоставянето на услугата,,Детска кухня‘‘ за нашите деца.

7.       В ПГ ,,Руска Пеева’’ през учебната 2022/2023 г. се въведе нова   специалност „Металообработващи машини“ в дуална форма на обучение.

8.       ,,Модернизиране на образователна инфраструктура, ново обзавеждане за 2 ДГ.

 

 

В СФЕРАТА НА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ

Обхванати са над 90% от всички нуждаещи се наши съграждани, които живеят на територията на община Джебел.

1.       В условията на продължителна социална изолация породена най-вече от COVID-19, спечелихме проект за предоставяне на услугата ,,Топъл обяд‘‘ на уязвимата част от нашите съграждани, като увеличихме предоставянето на тази услуга от 170 потребители на 750 души в рамките на цялата община.

До 2025 година удължихме предоставянето на услугата ,,Топъл обяд’’

2.       Водим регистър на нуждаещите се и го актуализираме през 3 месеца, като работим в много тясна връзка с БЧК, чрез които периодично биват подпомагани стотици наши съграждани с хранителни пакети.

3.       "Комплексни грижи в домашна среда чрез МИГ Ардино - Джебел"

4.       „Достъп до обучения и заетост на територията на Община Джебел чрез МИГ Ардино - Джебел“

5.       Паралелно вървят дейностите по „Асистентска подкрепа“, ,,Патронажна грижа‘‘ и ,,Личен асистент‘‘;

6.       От началото на месец май тази година започна изпълнението на проект „Грижа в дома в община Джебел“.

7.       Стартира реализацията на дейностите по проект:  „Укрепване на общинския капацитет“.

 

В СФЕРАТА НА АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ УСЛУГИ

 

1.       Според резултата  от гражданския одит, провеждан ежегодно от Програма „Достъп до информация“,  Община Джебел е на тридесет и второ място сред всички общински администрации в България. Сред всички оценявани 563 институции в страната, е на тридесето място. В сравнение с предишният период на оценяване прозрачността в община Джебел бележи ръст с около 9%.

2.       Имайки предвид, че почти 2/3 от населението на община Джебел се намира извън пределите на страната, чрез интерактивният ни сайт предоставяме информация за нормативните изменения касаещи гражданите. Тук искам да спомена, че Община Джебел е общината, която предоставя над 100 вида административни електронни услуги, като възможности за електронни плащания на данъци, такси и услуги.

 

В СФЕРАТА НА ТУРИЗМА

Община Джебел има значителен потенциал за развитие на туризма и през годините полага последователни и целенасочени усилия в посока превръщането на Джебел в атрактивна и предпочитана туристическа дестинация.

   След активна комуникация с Министерство на културата Средновековната крепост ,,Устра‘‘ беше предоставена безвъзмездно за стопанисване и управление на община Джебел за срок от 10 години.

   

В СФЕРАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Грижи се полагат и в сферата на здравеопазването, до колкото ни позволяват възможностите.

    Открихме „Филиал на специализирана болница за рехабилитация – Родопи‘‘ в гр. Джебел, която предлага предоперативна и следоперативна физикална терапия и моторна рехабилитация с най-модерната физиотерапевтична апаратура в Европа.

 
         

Неджми Али

  1. Време е за ново начало, гласи слоганът на ДПС за изборите. Кое ще бъде новото начало във Вашия град в новия Ви мандат?

              Новото начало в община Джебел се изразява в това, че продължаваме с развиването на новия модел на управление наложен през последните 4 години в община Джебел.

Който модел на управление получи подкрепата на 87% от населението на общината.

- Подобряване на инвестиционния климат;

- Реализирането на дългосрочната програма за развитие на общината, заложена в първоначалната управленска програма ;

- Изграждането на община Джебел, като център с културен и Еко-туристически потенциал;

              ПРИОРИТЕТ: ЗОНА С АДМИНИСТРАТИВЕН, КУЛТУРЕН И ЕКО-ТУРИСТИЧЕСКИ ПОТЕНЦИАЛ:

  1. Крепост Устра - Тракийска, късноантична и средновековна крепост „Маласар“ (Молла асар) -  Антична скална гробница - „Хамбар кая“ - Счупената планина;
  2. Лебедовите езера - Крепост Устра - Тракийска, късноантична и средновековна крепост „Маласар“ (Молла асар) - Антична скална гробница „Хамбар кая“ - Счупената планина;
  3. Счупената планина; Тракийска, късноантична и средновековна крепост „Маласар“ (Молла асар) - Антична скална гробница „Хамбар кая“ - Крепост Устра.
  1. Как ще надградите досегашната си работа? Кои са основните приоритети в програмата Ви?

Програмата за развитие на община Джебел включва:

-   Едновременни усилия както за привличане на външни ресурси (нови инвестиции, оперативни програми, европейски програми, сътрудничество с други общини в България, ЕС, Турция и др.), така и развитие на съществуващи традиции и сектори с мобилизация на вътрешните ресурси при катализиращото въздействие на новите възможности и тенденции, свързани с дигиталните технологии, Зелената сделка, кръговата икономика, Плана с механизъм за възстановяване и устойчивост на Република България, като част от ЕС и др.

Ключово в тази стратегия трябва да бъде извеждането като приоритет на образованието и уменията за учене през целия живот, както и професионалната квалификация, за да може да се използва напълно наличният потенциал на човешките и природни ресурси на общината.

 

  1. Привличането на инвеститори е основна предпоставка за разкриването на нови работни места и развитие на населените места. Каква е визията Ви?

Регулярни  срещи с представители на бизнеса.

Приоритизира се повишаването на капацитета на съществуващия микро, малък и среден бизнес и насърчаването на предприемачеството. Необходима е модернизация по отношение на първичния сектор и подобряване на информираността относно възможностите за подкрепа, които се предоставят на бизнеса чрез грантове и помощи.

Насърчаване на предприемачеството и подкрепа за стартиращите предприятия;

Подобряване на съществуващия местен микро, малък и среден бизнес;

Повишаване инвестиционния интерес към общината;

Насърчаване на кооперирането между местните предприятия чрез подпомагане на клъстерирането и предоставянето на подкрепа за веригите на доставките, особено в случаите на привличане на стратегически инвеститори.

ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ДЖЕБЕЛ

 

Община Джебел да се развива като устойчиво развиваща се община, създаваща съвременни условия за живот на хората и ориентирана към местна перспектива за младежта, чрез подобрена техническа инфраструктура, създаване на облекчени възможности за развитие на преработвателна и лека промишленост и диверсифициране на доходите от селско стопанство;

Развитие, което да се основава на реализиране на природния и човешки потенциал, отворено коопериране при реализиране на възможностите със съседните общини и максимално използване на регионалните, национални и европейски инструменти за реализиране на политиките за развитие на селски, планински и гранични райони.

Визията посочва целите и предполага добро управление и широко гражданско участие в процеса на вземането на решенията и тяхното изпълнение за ефективно използване на наличните ресурси и постигане на благоприятни за жителите на община Джебел резултати

Постигане на позитивна промяна във всички сфери на живот и превръщане на община Джебел в привлекателен център за инвеститори и съвременно място за живеене и работа.

  • · Превръщане на община Джебел в икономически развит, атрактивен и динамичен туристически център;
  • · Създаване на условия за по-ефективно усвояване на финансови средства от фондовете на Оперативните програми на Европейския съюз. Реализиране на дейностите посочени в ПИРО 2021-2027г. на община Джебел и след актуализиране на съществуващия Общ устройствен план на община Джебел;
  • · Доизграждане и поддържане на съвременна, надеждна и адекватна на потребностите общинска инфраструктура;
  • · Продължаване с Благоустрояването на населените места на общината;
  • · Развитие на културна и спортна дейност, разширяване на възможностите за отдих и развлечения;
  • · Осигуряване облекчен достъп на местния бизнес до общинското ръководство с цел по-бързо представяне на проблемите на местния бизнес и по - бързото им решаване. Създаване на добра бизнес среда за развитие и просперитет;
  • ● Подобряване на административния и експертния капацитет на общинска администрация и звената за разширяване на услугите на гражданите и повишаване на тяхното качество. Въвеждане на система за предоставяне на публични услуги при спазване на принципите на законност, прозрачност и достъпност.
  • ● Създаване на условия за гражданско участие при разрешаване на обществените проблеми. Доближаване на услугите до потребителите при ефективен административен и граждански контрол.
  • ● Взаимодействие с Общински съвет - Джебел за приемане на стратегически програми, планове и наредби и осигуряване на условия за тяхната реализация; по-рационално и ефективно придобиване, управление и разпореждане на общинската собствeност и инфраструктура съобразен с визията за развитие на общината.
  • ● Разходване на финансовите средства от бюджета на общината съобразен с приоритетите и визията за развитие на община Джебел, при спазване на принципите за законосъобразност, целесъобразност, прозрачност и публичност. Стриктно спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки, Закона за публичните финанси, Закона за държавния бюджет и другата законова и подзаконова уредба.
  • ● Развитие на адекватна и надеждна вътрешна система за финансово управление и контрол за икономично, ефикасно и ефективно планиране, разходване и отчитане на средствата от общинския бюджет.
  • ● Осъществяване на трансгранично сътрудничество, устойчиво развитие и сътрудничество с общини от държави-членки на Европейския съюз. Споделяне на опит и добри практики, които да бъдат внедрени на местно ниво. Сътрудничество с цел оптимизиране на разходите по предоставянето на публични услуги или изпълнението на дейности , които са в компетенциите на общините, съобразно наличния административен капацитет и отчитайки местните специфики.
  • ● Подобряване, координиране и насочване на дейностите със специализираните изпълнителни органи, спазване на обществения ред и всички дейности, които произтичат от ЗМСМА.
  • ● Подпомагане на дейността на малкия и среден бизнес, земеделските производители и други в съответствие със законовите правомощия, с цел разкриване на нови работни места и привличане на инвестиции.
  • ● Създаване на предпоставки за развитие и по-качествено обслужване в сферите на: - доболничната и болнична медицинска помощ; - предучилищните заведения; - средното образование; - културата, спорта и туризма; - социалното обслужване на населението.
  • ● Разширяване и създаване на инфраструктурата по опазване на компонентите на околната среда. Запазване на екологичното равновесие, създаване на качествена жизнена среда, поддържане и подобряване на хигиената и чистотата в населените места.
  1. Към какви европейски проекти ще се насочите?

Проектна обезпеченост

финансиране

Водопроводна мрежа и разширяване резервоар Топла вода

целева

Изграждане на паркинг

целева

Основен ремонт на улици в гр. Джебел 

ПРСР

Изграждане на закрит басейн за топла минерална вода

целева

Основен ремонт на 2 ДГ

целева

Основен ремонт на Градски стадион 1 етап

целева

Благоустрояване около фонтан

целева

Скейт парк

целева

Енергийна ефективност и основен ремонт на адм. сграда/стара община/ и кметство с. Слънчоглед 

НПВУ

Енергийна ефективност, ремонт на 5 кметства / Подвръх, Козица, Мишевско, Душинково, Ген. Гешево/

целева

Изграждане на ПСОВ и довеждаща инфраструктура

ОПОС/ПУДОС

Благоустройство на общ. парк в централна градска част/до наркооп/

ПРСР

Рехабилитация и основен ремонт път Тютюнче

Целева/МРРБ

Благоустрояване общински Парк - Горичката 

ПРСР

Това са част от проектите, които ще получат своята реализация през новия мандат.

След откриване на конкретна процедура по която община Джебел може да бъде допустим бенефициент ще кандидатства с проекти:

Акцент ще бъдат проекти за развитие на инфраструктура, социални услуги, повишаване на административен капацитет, образование, здравеопазване, екология и туризъм.

Финансиране ще се търси по ПРСР, ОПОС/околна среда/, ПВУ,ПРЧР, Индикативна работна Програма образование 2021-2027 и др.

МОН и ММС ежегодно стартират /отварят програми за прием на проектни предложения за младежки дейности, спортни мероприятия , оборудване на спортни зали и учебни заведения, STEM среда, повишаване на квалификацията на педагогическия персонал и др.;

,,Национален доверителен екофонд‘‘  има възможности за кандидатстване с проектно предложие по няколко направления – Инвестиционна програма минерални води, програма микропроекти за климата, инвестиционна програма –енергийна ефективност, инвестиционна програма – електромобили;

Министерството на културата ежегодно обявява прием на проектни предложения за аварийни и реставрационни дейности по културно исторически паметници – предпоставка за кандидатстване за средновековна крепост Устра;

INTERREG България-Гърция –при евентуално отваряне на процедури за прием.

 

  1. Създаването на възможности младите хора да останат в родните си градове е основна цел на всяка местна власт. Какви мерки в подкрепа на младите семейства и на децата ще предприемете?
  • По голяма информираност за свободни позиции в институции и фирми;
  • Трудова борса;
  • Възможности за участие в проекти с насоченост към млади хора;
  • Сключване на договори свързани с обучение, преквалификация и продължаване на обучение във ВУЗ.

Няма отпаднали от училище деца.

Анализ на образователната инфраструктура, положителни и отрицателни изводи:

-   Образователната структура на населението е неблагоприятна - голям относителен дял на населението е с ниско образование;

-   Като основен образователен център се е утвърдил общинският център – гр. Джебел. Като вторични образователни центрове са се формирали още 3 села –Рогозче, Припек и Устрен;

-   Необходимост от допълнителна мотивация на учениците  чрез създаване на клубове по интереси и извънкласни занимания, насочени към развитие на индивидуалността и таланта;

-   Проблем е за фирмите с потребност от квалифицирани специалисти да наемат подходящи местни хора, което може да се окаже пречка за реализиране на инвестиции в общината;

-   Материалната база на образованието е в добро състояние;

-   Налице са заплахи за редуциране броя на децата, а от там и на заетите преподаватели.

  • • Добре образованото население е относително малък дял;
  • • Проблем е за фирмите с потребност от квалифицирани специалисти да наемат подходящи местни хора, което може да се окаже пречка за реализиране на инвестиции в общината;
  • • Образователният потенциал и наличните квалификации като специализирано образование, но и като професионален опит са на приемливо ниво, но това съотношение става проблем при по-ниските възрастови групи;
  • • Повишаването на образователното ниво в общината е ключово средство за интеграция в икономическия и обществено – икономическия живот;
  • • Образованието е една от основните социални дейности на общината с над 20 на сто от разходите по общинския бюджет.

Качествено подобряване на материалната база в учебните заведения, както и повишаване на образователното ниво на преподавателите.

Чрез подходящи мерки в диалог с бизнес ще се търсят възможности за заетост на млади хора.

Възможност за повишаване на трудово възнаграждение и на квалификацията на заетия персонал. Това може да стане чрез участието на бизнеса в проекти които ще доведат до повишаване на конкурентоспособността им и увеличаване на приходите им, което ще доведе до увеличаване на възнагражденията на заетите лица.

Общинска администрация може да организира провеждане на информационни срещи на бизнеса с консултанти и с търсещи работа безработни млади лица.

Средата на живот в общината ще се подобри чрез реализирането на инфраструктурни проекти свързани с транспортна обезпеченост, развитие на туризъм и балнеолечение, реализиране на спортно развлекателни и културни дейности. това ще доведе до по голяма заетост на млади специалисти.

  1. Културно-историческият туризъм е шансът за превръщането на България в дестинация 4 сезона? Какви проекти имате?

 Силните страни на културно – историческото наследство на територията на община Джебел са:

-      Разнообразие в обектите.

-      Потенциал за развиване на туристическия сектор, включително чрез комбиниран туризъм.

Слабите страни на културно – историческото наследство на територията на Общината са:

-      Недостатъчен брой и качество на обектите.

-      Недостатъчно финансиране за разкриване на целия потенциал.

-      Недостатъчно финансиране за превръщането им в пълноценна и привлекателна туристическа атракция, за тяхната социализация.

-      Липса на реклама, за да бъдат посещавани. За тях знаят най – вече жителите на общината.

Предстои разработване на Програмата за развитие на туризма в Община Джебел.

Туризмът е идентифициран като основен приоритет в развитието на общината и това среща широка подкрепа, както на обществеността, така и на местната и държавната власт.

В община Джебел няма регистрирани туристически сдружения.

В момента се подготвя заданието за проектиране на обект Средновековна крепост ,,Устра‘‘ за реставрация, консервация и социализация, който е поредоставен за стопанисване и управление на община Джебел за 10 години.

Съвместно с Министерството на земеделието се предприеха действия за реализирането на проект свързан с асфалтиране на път водещ до подножието на Средновековната крепост ,,Устра‘‘.

 Реализирането ще доведе до ръст на посещенията, както и възможности за предприемането на действие по продължаване на археологическите дейности в района.

Създаване на необходимата и задължителна туристическа инфраструктура – екопътеки, беседки за отдих и панорамен изглед и обвързването на обекта с други туристически дестинации в района .

Създаване на ТИЦ, чрез който да се популяризират природните и архитектурни забележителности в региона.

Развитие на конкретна туристическа зона – триъгълника Джебел – Устрен – Воденичарско.

 На територията на общината са съхранени многобройни следи от времето на траките и римското владичество-многочислени тракийски светилища, скални гробници, крепости, следи от римски път към прохода Маказа и др.

Регистрирани са 12 обекта с национално и  местно значение: тракийските скални гробници при с. Воденичарско, тракийската и средновековна крепост при с.Устрен, тракийските скални гробници, винарските камъни и тракийските крепости при с. Рогозче, крепостта, скалните гробници и светилища при с. Овчево.

На територията на общината са разположени следните религиозни обекти, които имат туристически потенциал: Енорийски православен храм "Св.св. Кирил и Методий“, гр. Джебел – действащ храм; Мюсюлмански храм-джамия, град Джебел–храмова сграда, минаре; Мюсюлмански храмове –джамии в селата – Душинково, Плазище, Рогозче, Устрен, Илийско, Софийци, Купците, Рът, Ридино, Вълкович, Припек; Шейх баба теке, гр. Джебел и теке в село Душинково – места за поклонение.

  •  Вековни дървета, обявени за защитени от Закона за защита на природата без обявена защитна територия около тях са :

- Летен дъб          - Училището с.Телчарка,300 г.     Вис. 19 м Обиколка – 3.7 м

- цер    - до Гробището с.Плазище, 350 г.,Вис. 16 м Обиколка – 2.20 м

- Летен дъб          - в местност “ Ески мезар “ с.Мишевско,.                 350 г.          Вис. 19 м

- благун, 300г. – землище с. Софийци

Потенциал за развитие : находище на минерална вода.

Създадени са предпоставки за развитие на туризъм в района на находището- тече преписка по предоставянето на държавен имот за безвъзмездно предоставяне на  общината с оглед създаването на зона за изграждане на открити басейни за ползване.

  1. Кое ще е първото нещо, с което ще се захванете, спечелвайки изборите?

 

  • Има приет окончателен общ устройствен план на община Джебел с Решение №400 от 10.09.2019г. на ОбС - Джебел. При изготвянето му не са взети предвид тенденции които настъпиха в икономическото развитие на общината през последните 5 години. Обособените зони за инвестиционни намерения/предимно производствени дейности и складови дейности/ са неправилно зонирани и на територии, които не представляват инвестиционен интерес поради липсата на изградена инфраструктура и др.

Малко са отредените зони за промяна на предназначението на земеделските земи с допустимост за промяна на предназначението им, както за общински така и за частни цели. Изготвен и одобрен кадастрален регулационен план и за строителен регулационен план /ПУП-ПР и ПУП-ПЗ/ на гр. Джебел със Заповед № 882/13.12.1985г.;

Има изготвени частични ПУП за определени територии в които има направено парцелиране!

Всичко това налага предсрочно актуализиране на съществуващия ОУП, който е със срок на действие до 2024 г.

 

  • Приключване на стартиралите дейности по проекти – централна градска част, 2 част фонтан, парк пред наркооп, път за с. Тютюнче;
  • Рехабилитация на общински пътища, както и Екопътеки водещи към места с туристически потенциал;
  • Ремонт на сградите на кметствата. Рехабилитация на общински пътища водещи до населени места с демографски потенциал;
  • Доизграждане и рехабилитация на съществуващи водопроводни мрежи в град Джебел и в селата на общината;
  • Изграждане на нов обществен паркинг на входа на града откъм гр. Кърджали;
  • Изработване на нови регулационни планове на селата, Попълване на кадастрални планове на селата, изготвяне на предпроектни проучвания и подготовка на инвестиционни проекти;
  • Поддържане, ремонт на сградите и модернизиране на детските заведения и училища;
  • Насърчаване на срещи с родителските и училищни настоятелства за съдействие при избора на професионалното развитие на децата;
  • Насърчаване на ДУАЛНОТО ОБУЧЕНИЕ на учениците;
  • Подпомагане на дейността на спортните клубове, чрез ремонт и поддържане на спортната база и финансово осигуряване на дейността им. Модернизиране на стадиона и прилежащите спортни съоръжения;
  • Приоритетно развитие на туризма в общината. Пълноценно разгръщане на потенциала за развитие на туризма, чрез ефективно функциониране на съществуващия ТИЦ – Туристически Информационен Център, съобразно изработена стратегия за развитие на туризма в община Джебел, който е заложен в ПИРО на община Джебел 2021-2027 г.;
  • Разширяване на връзките на общината със съседните общини и общини от държави членки на Европейския съюз.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност